PŚ: Peter Prevc wygrywa w Vikersund, Kubacki 22.

16:52, 13.02.2016 Mateusz Król Aktualizacja: 10:30, 14.02.2016

DSC_0063-Copy

Peter Prevc odniósł 10. w tym sezonie zwycięstwo. Kenneteh Gangnes oraz Stefan Kraft nie utrzymali miejsc z pierwszej serii, ostatecznie miejsca na podium uzupełnili Johan Andre Forfang oraz Robert Kranjec. Niestety Polacy zajęli miejsca w trzeciej dziesiątce.

Peter Prevc po skoku na 238,5 metra (225.8 pkt.), objął prowadzenie po pierwszej serii. Na drugim miejscu plasował się Kenneth Gangnes, który lądował na 235,5 metra (222.1 pkt.). Trzecie miejsce zajmował Stefan Kraft, który oddał skok na odległość 235 metrów (220.3 pkt.).

Czwarty był Johann Andre Forfang (229 metrów; 215.8 pkt.). Severin Freund w swojej próbie uzyskał 230 metrów (213.4 pkt.), co dało mu miejsce piąte. Na szóstej pozycji sklasyfikowany był wczorajszy zwycięzca - Robert Kranjec (218,5 metra; 203.2 pkt.).

Najlepszym z Biało-Czerwonych był Andrzej Stękała, który po skoku na 198 metrów (166.7 pkt.) zajmował 19 miejsce. Wyrównał tym samym swój rekord życiowy, który ustanowił w kwalifikacjach. Na 26 pozycji sklasyfikowany został Dawid Kubacki (184 metry; 147.9 pkt.). Dwa miejsca niżej znajdował się Maciej Kot (183 metry; 144.5 pkt.).

W czołowej "30" nie znaleźli się: Piotr Żyła (165 metrów; 122.2 pkt.), który był 34 i Stefan Hula (145,5 metra; 102.7 pkt.), który zajął 36 pozycje. Kwalifikacji po skoku na 112 metrów nie przebrnął Kamil Stoch.

Podczas drugiej serii konkursowej Peter Prevc w bardzo trudnych warunkach poszybował na odległość 230,0 metrów ( 457,6 pkt), co było najdłuższym lotem. Drugie miejsce ze stratą 18,2 pkt zajął Johan Andre Forfang, uzyskując w swoim skoku 222,0 metry ( 439,4 pkt). Ostatnie miejsce na podium wywalczył Robert Kranjec szybując na odległość 226,5 metra ( 429,5 pkt).  Na tym najgorszym dla sportowca miejscu czwartym sklasyfikowany został zajmujący po pierwszej serii miejsce drugie Kenneth Gangnes. Norweg uzyskał w swoim skoku 209,5 metra ( 428,2 pkt). Piąte miejsce zajął wicelider Pucharu Świata - Severin Freund, który wylądował na 216,0 metrze ( 425,2 pkt). Czołową szóstkę zamyka Stefan Kraft. Austriak nie utrzymał trzeciego miejsca na podium jakie zajmował po pierwszej serii, w swoim skoku uzyskał 208,0 metrów ( 424,8 pkt).

Niestety Andrzej Stękała nie utrzymał miejsca 19. jakie zajmował po pierwszej serii. W drugiej próbie Polak wylądował na 170,o metrze, co ostatecznie dało mu 24. pozycję ( 320,2 pkt). Poprawił się za to Dawid Kubacki, który awansował o cztery pozycje. Reprezentant Polski uzyskał w swoim skoku 190,0 metrów ( 332,3 pkt). Ostatni z Biało-Czerwonych - Maciej Kot zajął ostatnie miejsce w stawce ( 183,0 m i 158,5 m ; 280,1 pkt).