PŚ/ME w Oberhofie: Pewny triumf Geisenberger, sensacja w sztafecie

14:45, 10.02.2019 Adrian Gerula

Niemka Natalie Geisenberger, zgodnie z przewidywaniami ekspertów, zwyciężyła w konkurencji jedynek kobiet rozgrywanej podczas 50. Mistrzostw Europy w saneczkarstwie na torze w Oberhofie. W zmaganiach sztafetowych najlepsi okazali się Włosi, niespodziewanie wyprzedzając Niemców. Polska sztafeta zajęła szóste miejsce w ME, a ósme w PŚ.

Podczas ceremonii dekoracji najlepszych saneczkarek każda z zawodniczek mogła bez przeszkód zaśpiewać hymn grany dla zwyciężczyni - całe podium zajęły bowiem Niemki. Geisenberger pokonała o 223 tysięczne sekundy Tatjanę Huefner, zaś o ponad 3 setne sekundy Dajanę Eitberger. Najlepszą zawodniczką spoza Niemiec okazała się czwarta Włoszka Andrea Voetter. Ewa Kuls-Kusyk zajęła 18. miejsce (jednocześnie była to siedemnasta lokata w Mistrzostwach Europy), a Klaudia Domaradzka nie ukończyła pierwszego ślizgu. Przypomnijmy, że zawody w Oberhofie to jednocześnie zawody z cyklu Pucharu Świata i Mistrzostw Europy - do rezultatów ME nie są jednak wliczane osiągnięcia zawodników spoza Starego Kontynentu.

WYNIKI PUCHARU ŚWIATA (jedynki kobiet)

WYNIKI MISTRZOSTW EUROPY (jedynki kobiet)

Przed zawodami drużynowymi za murowanych faworytów uchodzili Niemcy. Rzeczywistość przerosła jednak oczekiwania gospodarzy - co prawda Geisenberger przejechała swój ślizg minimalnie szybciej od Włoszki Andrei Voetter, lecz kapitalny przejazd Dominika Fischnallera oraz nadspodziewanie dobry start dwójki Nagler/Malleier spowodowały, że to Włosi cieszą się dziś z pierwszego od 25 lat triumfu w sztafecie na imprezie tej rangi. Uzyskali łącznie 116 tysięcznych przewagi nad Niemcami, a brązowy medal zdobyli Łotysze - głównie dzięki braciom Siscom, którzy wyprzedzili Austriaków. Reprezentacja Polski (Ewa Kuls-Kusyk, Mateusz Sochowicz, Wojciech Chmielewski/Jakub Kowalewski) zajęła ósme miejsce w PŚ, wyprzedzając jedynie sztafetę z Ukrainy, a po odjęciu rezultatów ekip z Kanady i USA dało to Biało-Czerwonym szóste miejsce w ME.