PŚ: Letalnica oficjalnie otwarta!

fot. www.planica.si
fot. www.planica.si

Już w ten czwartek w słoweńskiej Planicy na odnowionej Letalnicy po raz pierwszy będą latać najlepsi skoczkowie. Dzisiaj przebudowany obiekt został oficjalnie otwarty.

Po długim oczekiwaniu nadszedł już czas – mamut w Planicy został oficjalnie otwarty po generalnej przebudowie. W otwarciu wzięli udział działacze, koordynatorzy projektu i inni goście. Wśród nich nie zabrakło Janeza Goriska, ministra rozwoju Alenki Smerkolj, burmistrza Kranjskiej Gory Janeza Horvata, dyrektora zawodów w Planicy Jelko Grosa i szefa skoków oraz kombinacji norweskiej w Słoweńskim Związku Narciarskim – Ljubo Jasnica. Symbolicznie Gorisek zasiadł z nartami na belce startowej.

– Cały czas prowadziliśmy wewnętrzną walkę między pięknem a funkcjonalnością. Z jednej strony chcieliśmy maksimum funkcjonalności, a z drugiej stawialiśmy na piękno. Cały czas musieliśmy działać na zasadzie krok w przód i w tył, aby było to tak, jak jest teraz- powiedział Gros. Graniczną odległością, na której możliwe jest wylądowanie pod właściwym kątem, to 252 metry – przy sprzyjących warunkach rekord jest więc możliwy. Pierwsze loty odbędą się w środę, a dzień później na skoczni pojawi się elita skoczków narciarskich. Cały projekt kosztował 40 mln euro.

Główne pytanie brzmi: czy widzowie zobaczą lot dłuższy od tego w wykonaniu Andersa Fannemela w Vikersund? Gros uważa, że jeśli będzie zawodnik, który jest pełen adrenaliny i który rzuci swoje ciało bezkompromisowo w “próżnię”, przy sprzyjających warunkach wietrznych może paść nowy rekord świata.

Gospodarze w konkursach wystawią aż trzynastu zawodników. Obok Petra Prevca, walczącego z Severinem Freundem o Kryształową Kulę, zobaczymy również: Jerneja Damjana, Jurija Tepesa, Matjaza Pungertara, Nejca Dezmana, Roberta Kranjca, Cene Prevca, Anze Semenica, Anze Laniska, Roka Justina, Tomaza Naglica, Jakę Hvalę i Mirana Zupancica.

Źródło: www.rtvslo.si

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.