PŚ. Johaug najlepszą biegaczką minionej dekady. Kowalczyk w czołówce

fot. M. Rudzińska

Pierwszego stycznia rozpoczęła się trzecia już dekada XXI wieku. To idealna okazja do tego, aby podsumować minione dziesięć lat pod względem sportowym. Pokusiliśmy się o podliczenie punktów Pucharu Świata poszczególnych biegaczek. Okazuje się, że w minionej dekadzie najlepsza pod tym względem była Therese Johaug.

fot. M. Rudzińska

Miniona dekada dla kibiców biegów narciarskich niosła wiele zwrotów akcji. W pierwszych sezonach o Kryształowe Kule walczyła Justyna Kowalczyk – w ciągu ostatnich 10 lat zdobyła ich trzy (jedna w 2009 roku). Podobnie jak Therese Johaug, która zdystansowała rywalki w innej klasyfikacji. Norweżka, mimo absencji spowodowanej wpadką dopingową (dwa sezony), okazała się najlepszą zawodniczką PŚ w biegach minionej dekady.

Johaug, od 1 stycznia 2011 do 31 grudnia 2020 roku, zdobyła łącznie 13970 punktów. To o 1851 “oczek” więcej niż druga w klasyfikacji – jej rodaczka – Heidi Weng. W czołowej czwórce uplasowały się zresztą jeszcze dwie reprezentantki kraju Wikingów. Trzeci wynik punktowy osiągnęła Ingvild Flugstadt Oestberg (10833). Na czwartej pozycji zobaczymy Marit Bjoergen, która jako ostatnia przekroczyła barierę 10 tys. punktów.

Na wysokim siódmym miejscu uplasowała się Justyna Kowalczyk. Polka w ciągu ostatnich 10 lat (właściwie mniej, bo w PŚ nie startuje od 2018 roku), zgromadziła 8057 “oczek”. Przed nią znalazły się Krista Parmakoski z Finlandii oraz Charlotte Kalla. W dziesiątce uplasowały się jeszcze Astrid Jacobsen, Jessica Diggins oraz Maiken Caspersen Falla.

Źródło: Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj