PŚ: Dziś skoczkowie zmierzą się w Trondheim (lista startowa)

SAM_2838Karuzela Pucharu Świata zbliża się powoli ku końcowi. Zostało jeszcze jednak kilkaset punktów do zdobycia. Dzisiaj skoczkowie zmierzą się na skoczni Granasen w Trondheim.

Po ostatnich konkursach w Finlandii najlepsi skoczkowie rywalizować będą teraz w Norwegii. Dzisiaj zaplanowano zawody w Troindheim, a w sobotę i niedzielę wszyscy przeniosą się do Oslo. Zawodnicy na skoczni o punkcie HS 140 pojawią się już o 9:00. Wówczas rozpocznie się oficjalny trening. Na 11:00 zaplanowane są kwalifikacje. Łatwo się domyślić, że na Granasen cały program zawodów obejmuje jeden dzień. Podobna sytuacja miała już miejsce w tym sezonie w Wiśle. Pierwsza seria konkursowa wystartuje o 19:00, a godzinę wcześniej odbędzie się seria próbna.

Przed rokiem w Trondheim najlepszy był Anders Bardal. Przerwał on wówczas wieloletnią serię porażek Norwegów na swojej ziemi. W 2013 roku triumfował tutaj Kamil Stoch, który był świeżo upieczonym Mistrzem Świata. W 2001 roku najlepszy na Granasen był Adam Małysz. Polak lądował na niewyobrażalnej wówczas odległości – 138,5 m. Dzisiaj rekordzistą skoczni jest Severin Freund, któremu rok temu zmierzono aż 141,5 m. Niemiec jest faworytem dzisiejszych zmagań. Przeszkadzać mu będą, rywalizujący z nim o kryształową kulę, lider PŚ Stefan Kraft i Peter Prevc. – Chciałbym, żeby ten wyścig był jak najbardziej wyrównany i pasjonujący podczas następnych konkursów, a później zobaczymy jak będzie w Planicy – przyznał po triumfie w Kuopio Severin Freund.

Nad wszystkim czuwał będzie oczywiście dyrektor Pucharu Świata Walter Hofer, wspólnie z Miranem Tepesem. Szefem konkursu jest Hroar Stjernen, delegatem technicznym Fin Eero Kuusinen, a jego zastępcą Christian Kathol z Austrii. Skoki oceniać będzie tradycyjnie pięciu sędziów, w tym jeden Polak – Marek Pilch. Polscy skoczkowie wystąpią w składzie: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Jan Ziobro i Klemens Murańka. Liczymy na lepsze wyniki niż w Finlandii. Wszystko wskazuje także na to, że Stoch wykaraskał się z choroby. – Dziś w pełni zrealizowałem lekki trening i wszystko wskazuje na to, że jutro wybiorę się na skocznię i to nie jako kibic – napisał nasz Mistrz na swoim profilu na Facebook’u. Zapowiadają się zatem wielkie emocje. Transmisje z kwalifikacji i konkursu przeprowadzi stacja Eurosport (10:45). Serie konkursowe pokaże także TVP 1 o 19:00.

Lista startowa

Źródło: Informacja własna / Skijumping.pl / Facebook

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.