PŚ 2018/2019: Podsumowanie klasyfikacji generalnych

14:41, 25.02.2019 Adrian Gerula

Rywalizacja najlepszych bobsleistów i skeletonistów świata w Calgary była ostatnim akcentem tego sezonu Pucharu Świata w powyższych dyscyplinach. Znamy już wszystkie rozstrzygnięcia tego cyklu, wiemy, komu należą się Kryształowe Kule. W przypadku skeletonu kobiet i mężczyzn najlepsi okazali się Rosjanie, najlepszymi bobsleistami we wszystkich konkurencjach byli Niemcy. Sporo powodów do radości mają także Polacy...

Zmagania o najwyższe laury sezonu w skeletonie kobiet byłyby z pewnością bardziej emocjonujące, gdyby nie absencja Jacqueline Loelling na torze w Calgary. Niemka z powodów rodzinnych nie mogła startować na kanadyjskim torze, tym samym straciła szanse na dorównanie w klasyfikacji generalnej Rosjance Elenie Nikitinie. Zawodniczka ze Wschodu po raz pierwszy w karierze zdobyła Kryształową Kulę. Wystarczyły jej do tego trzy indywidualne zwycięstwa w sezonie - w Siguldzie, Altenbergu i Lake Placid. Drugą zawodniczką sezonu okazała się Niemka Tina Hermann, trzecią - Kanadyjka Mirela Rahneva. Nie sklasyfikowano żadnej reprezentantki Polski.

KLASYFIKACJA GENERALNA SKELETONU KOBIET

W męskiej odmianie skeletonu o triumf w cyklu PŚ zażarcie walczyli Rosjanin Aleksander Tretiakow i Koreańczyk Sungbin Yun, ubiegłoroczny zdobywca trofeum i złoty medalista olimpijski. Tym razem lepszy okazał się Tretiakow. Wyprzedził Azjatę jedynie o 24 punkty. Warto odnotować, że obaj zawodnicy wykazali się nadspodziewanie równą formą - nie zajęli w tym sezonie miejsca gorszego niż czwarte. Trzeci w klasyfikacji generalnej był powoli ustępujący dominator, nestor skeletonu - Martins Dukurs. Wygrał tylko w Igls i nie był w stanie powalczyć o dziewiąty triumf w "generalce"

KLASYFIKACJA GENERALNA SKELETONU MĘŻCZYZN

Na przestrzeni całego sezonu bobslejowego, w konkurencji dwójek kobiet najlepsza okazała się Mariama Jamanka. Swoją rodaczkę, Stephanie Schneider, wyprzedziła o ponad 100 punktów, a trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej rzutem na taśmę wywalczyła Amerykanka Elana Meyers Taylor. Zawodniczka zza oceanu w trzech ostatnich startach dwa razy wygrywała, raz była druga - może to w niej należy upatrywać kandydatki do złotego medalu na Mistrzostwach Świata?

KLASYFIKACJA GENERALNA DWÓJEK KOBIET

W PŚ w bobslejowych dwójkach mężczyzn maksymalną ilością punktów do zdobycia było zebranie 1800 oczek. Właśnie taki wynik osiągnął Niemiec Francesco Friedrich - nietrudno więc się domyślić, że w tym sezonie nie znalazł pogromcy. Podium sezonu uzupełnili łotewski junior Oskars Kibermanis i rodak triumfatora - Nico Walther. Polacy, Mateusz Luty i Krzysztof Tylkowski zajęli świetne, dziewiąte miejsce. To najlepszy sezon w karierze 29-latka z Kowar pilotującego bobslej! Polacy zebrali dokładnie 1000 punktów, a ich najlepszym osiągnięciem było dwukrotnie zajęte siódme miejsce.

KLASYFIKACJA GENERALNA DWÓJEK MĘŻCZYZN

Francesco Friedrich zwyciężył w tym sezonie PŚ również w konkurencji czwórek, jednak, przynajmniej czasami, niemiecka załoga oddawała palmę pierwszeństwa innym osadom - między innymi prowadzonej przez Kanadyjczyka Justina Krippsa w Lake Placid. Oskars Kibermanis indywidualnie nie wygrał, ale równa forma pozwoliła mu się uplasować tuż za Friedrichem również w czwórce. Trzecim pilotem sezonu był zwycięzca z Koenigssee, Johannes Lochner. Mateusz Luty zajął 24 miejsce, a Jakub Stano był 34. Warto jednak odnotować, że Polacy startowali dość rzadko.

KLASYFIKACJA GENERALNA CZWÓREK MĘŻCZYZN

Co prawda cykl Pucharu Świata bobsleistów i skeletonistów już się skończył, ale przed nami jeszcze emocje związane z Mistrzostwami Świata. Te zawody będą odbywać się w kanadyjskim Whistler, od 3 do 9 marca.

źródło: ibsf.org