Przesłuchanie Therese Johaug coraz bliżej

Therese-Johaug

W dniu 25 stycznia rozpoczną się przesłuchania Therese Johaug przez przedstawicieli Norweskiej Konfederacji Sportu. Oprócz Norweżki na procesie pojawią się także inni świadkowie, a jednym z nich będzie Marit Bjoergen, która została powołana przez samą Johaug.

Therese Johaug jest na „cenzurowanym” od września ubiegłego roku, kiedy to w jej organizmie podczas testów antydopingowych wykryto niedozwolony środek – clostebol. Norweżka i lekarz kadry Fredrik Bendiksen tłumaczyli potem na konferencji prasowej, że wszystkiemu winien jest środek na oparzenia warg, który Johaug stosowała podczas zgrupowania wysokogórskiego we Włoszech. Te okoliczności sprawiły, że 28-latka została zawieszona przez Norweską Komisję Antydopingową na okres dwóch miesięcy, tj. do 18 grudnia 2016 roku. Zaraz po upływie tej kary biegaczce doliczono kolejne dwa miesiące kary.

Jednym z najważniejszych momentów dla Therese Johaug będzie bez wątpienia proces, który odbędzie się w dniach 25-27 stycznia. To właśnie wtedy Norweżka będzie przesłuchiwana przez Norweską Konfederację Sportu, która następnie podejmie decyzję o karze. W całej sprawie będą brały także udział inne osoby, m.in.: Marit Bjoergen i lekarz kadry Fredrik Bendiksen. Ważne dla procesu będą właśnie zeznania Bjoergen, która opowie o roli Bendiksena w kadrze.

36-letnia biegaczka podczas spotkania z mediami przed zawodami Pucharu Świata w Ulricehamn była pytana o rolę świadka. Norweżka nie chciała jednak mówić zbyt wiele na ten temat. – Myślałam o tym, to będzie dla mnie coś szczególnie trudnego. Jestem podekscytowana i zdenerwowana, ale chcę zrobić wszystko co mogę, aby pomóc Therese – mówi Bjoergen cytowana przez VG.no.

Całą sprawę będą także obserwować inne reprezentantki Norwegii. Ingvild Flugstad Oestberg stwierdziła w rozmowie z norweskimi mediami, że jest to obecnie jedno z najważniejszych wydarzeń w kadrze. – To niemożliwe, aby nie zwracać na to [proces] uwagi. To jest sprawa, która dotyczy także nas. Na pewno będziemy z zaciekawieniem śledzić wszelkie doniesienia – tłumaczy Oestberg.

Źródło: VG.no, NRK

Latest posts by Daniel Topczewski (see all)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.