Przegląd wieści z kombinacji. Znamy wstępny kalendarz na nowy sezon, Finowie z nowym trenerem

fot. M. Rudzińska

Od zakończenia sezonu w kombinacji norweskiej minął już ponad miesiąc. W świecie dwuboju nie działo się zbyt wiele, ale wyłapaliśmy dla Państwa najważniejsze fakty. Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) przedstawiła wstępny kalendarz na przyszłą edycję Pucharu Świata.

fot. M. Rudzińska

Wstępny kalendarz na nowy sezon

Kibice kombinacji norweskiej czekają już na 25 listopada, kiedy odbędzie się inauguracja nowego sezonu. Tutaj nie ma niespodzianki, gdyż pierwsze zawody odbędą się w Ruce. Nastąpiła ważna zmiana, co do zakończenia rywalizacji. Nie odbędzie się ona w Schonach. W marcu po mistrzostwach świata kombinatorzy wystartują w Oslo oraz Lahti. W kalendarzu nie ma większych zaskoczeń, chociaż nie znamy jeszcze lokalizacji niemieckich zawodów. Nordic Triple odbędzie się w Seefeld pod koniec stycznia. Puchar Świata kobiet odwiedzi siedem lokalizacji, rozpocznie się na początku grudnia w Lillehammer i zakończy w marcu również w Norwegii.

Kalendarz PŚ mężczyzn

Kalendarz PŚ kobiet

Najlepsi nagrodzeni

Po zakończeniu sezonu przyszedł czas na podsumowania. A wiąże się z tym rozdanie nagród dla najlepszych sportowców. Najlepszym zawodnikiem wybrany został Jarl Magnus Riiber, a najlepszą zawodniczką Gyda Westwold Hansen. Nagrodę dla członka drużyny otrzymał Ivan Stuan, dyrektor sportowy reprezentacji Norwegii. W kobiecej kombinacji nagrodzony został także Norweg, Thomas Kjelbotn. Odkryciem sezonu wybrano Juliana Schmida, a premierowe zwycięstwo jego rodaka w Ruce, Terence’a Webera wybrano za najlepszy moment sezonu. Z Ruką związana jest także nagroda fair play, którą dostał Clemens Derganc. Austriacki attache prasowy pomógł Vinzenzowi Geigerowi zdążyć na start, kiedy Niemiec zapomniał sprzętu.

Szef kombinacji w ogniu pytań

Po sezonie 2021/22 na oficjalnej stronie FIS opublikował krótki wywiad z dyrektorem Pucharu Świata, Lasse Ottesenem. Wybrał on dwa najważniejsze momenty poprzedniego sezonu. Były to igrzyska olimpijskie w Pekinie oraz zawody mieszane w Val di Fiemme. Ottesen odniósł się także do pierwszej pełnej edycji Pucharu Świata dla kobiet. – Jestem bardzo zadowolony z kobiecego sezonu. Dziękuję za wsparcie ze strony narodowych federacji. Widzimy duży rozwój w ostatnich latach. W czerwcu czeka nas najważniejsza decyzja FIS za moich czasów. MKOl ma zdecydować, czy kobieca kombinacja dołączy do programu olimpijskiego. To określi przyszłość sportu – powiedział dyrektor.

Nowy trener reprezentacji Finlandii

Po igrzyskach olimpijskich następują zmiany w fińskiej kombinacji norweskiej. Związek narciarski skandynawskiego kraju zatrudnił nowego trenera. Został nim Antti Kuisma, który w przeszłości był zawodnikiem. Jego największym sukcesem jest brązowy medal w drużynie na igrzyskach olimpijskich w 2006 roku. Dyrektorem związku do spraw skoków i kombinacji został słynny trener Mika Kojonkoski.

Zmiany także w Norwegii

Ostatnie wyniki reprezentantów Norwegii pokazują, że zmiany w sztabie szkoleniowym nie są potrzebne. Z funkcji trenera skoków zrezygnował Stian Kvarstad. Współpracował on razem z Tomem Hildem w pracy nad skokami norweskich kombinatorów. Kvarstad związany był z kadrą od 2018 roku i przyczynił się do wielu sukcesów. Wiele z nich Norwegowie osiągnęli w poprzednim sezonie, w tym na igrzyskach olimpijskich.

Jarl Magnus Riiber o braku olimpijskiego medalu

Poprzedni sezon przebiegł dla Riibera pod znakiem wzlotów i upadków. Te drugie przydarzyły się mu podczas igrzysk olimpijskich. Najpierw pozytywny wynik testu na koronawirusa, potem pomyłka trasy, słaba forma i ostatecznie rezygnacja ze startu w drużynie. Tym samym zdobywca Kryształowej Kuli wrócić z Pekinu bez medalu. Norweg, który rzadko udziela wywiadów, opowiedział o tym w rozmowie z Akersposten. – Brakuje mi olimpijskiego złota i indywidualnego medalu. Zrobiłem co mogłem, byłem dobrze przygotowany, ale wszystko popsuł koronawirus. Bardzo zależy mi na medalu, ale nie jest to dla mnie najważniejsze. Chcę prawie cały czas być w dobrej formie – przyznał reprezentant Norwegii.

źródło: fis-ski.com, Akersposten, Is.fi, skiforbundet.no