Przegląd wieści z kombinacji. Loty narciarskie coraz bliżej, nowa konkurencja na Mistrzostwach Świata i przedstawienie kadr

fot. M. Rudzińska

Mimo wiosennej aury fani kombinacji norweskiej nie mogą narzekać na brak informacji. Oprócz typowych dla tego okresu ogłoszeń składu kadr narodowych, Międzynarodowa Federacja Narciarska zapowiedziała zmiany w regulaminie oraz zatwierdziła kalendarze. Pojawiają się coraz większe szanse, że ujrzymy zmagania dwuboistów na skoczni mamuciej. Wszystko zależy od decyzji organizatorów.

fot. M. Rudzińska

Loty narciarskie w kalendarzu?

Kalendarze na sezon 2022/2023 zostały zatwierdzone. Puchar Świata będziie rozegrany na 11 obiektach. Inauguracja tradycyjnie już odbędzie się w Ruce. Później planowane są zawody w Lillehammer i Ramsau. Po świętach trzydniowa rywalizacja w Otepää. Dalej Klingenthal, powrót Chaux-Neuve, Seefeld, Oberstdorf, Schonach. Na koniec, po Mistrzostwach Świata w Planicy czekają nas zawody w Oslo i w Lahti. Panie wezmą udział w jedenastu konkursach indywidualnych. Sezon wystartuje w Lillehammer, a zakończy się w Oslo.

Szczególną uwagę warto zwrócić na Oberstdorf, bowiem istnieją duże szanse na to, że po raz pierwszy w historii kombinacja norweska zawita na skocznię mamucią. W takich zawodach brałoby udział TOP 30 klasyfikacji najlepszych skoczków wśród dwuboistów. A jedyną zmianą w kwestii punktowania byłaby zmiana punktacji odległości: zamiast 1,2 pkt za metr, to 0,6 pkt za metr. Czy historyczne zawody się odbędą, dowiemy się jesienią. 

Kalendarz PŚ mężczyzn

Kalendarz PŚ kobiet

Nowa konkurencja na MŚ

Podczas spotkania FISu ustalono również parę zmian w regulaminie. Do programu Mistrzostw Świata wchodzi mikst drużynowy. Jego debiut odbędzie się jednak kosztem jednej z męskiej konkurencji drużynowej. Oprócz tego usunięta została zasada mówiąca, że w Pucharze Świata do konkursu kwalifikuję się TOP 50 rundy prowizorycznej. Zamiast tego kwalifikować się będą wszyscy startujący.  

Pojawiły się również szkice kalendarzy Pucharu Kontynentalnego oraz Letniego Grand Prix. Tegoroczny letni cykl potrwa od 27 sierpnia do 4 września. W ciągu ośmiu dni ma się odbyć pięć konkursów. Gospodarzami imprezy będą: Oberwiesenthal, Oberstdorf i austriackie Tschagguns. 

Szkic kalendarza Pucharu Kontynentalnego

Szkic kalendarza Letniego Grand Prix

Kupczak poza kadrą 

Polski Związek Narciarski ogłosił kadry narodowe na przyszły sezon. Wśród nazwisk zabrakło Szczepana Kupczaka. Nasz najlepszy dwuboista do Mistrzostw Świata w Planicy przygotowywać się będzie poza kadrą. Ponadto będzie on pełnił funkcję trenera grupy regionalnej skoczkiń z Beskidów. W polskiej Kadrze Narodowej miejsce otrzymali: Andrzej Szczechowicz, Andrzej Waliczek, Bartłomiej Kuchta. Więcej o kadrach pisaliśmy tutaj. 

Co z kobiecą kombinacją na IO?

Cały czas trwają próby umieszczenia kobiecej kombinacji wśród konkurencji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku. W sieci pojawiła się pogłoska jakoby miało do tego nie dojść. Plotki te podsyca Tara Geraghty-Moats, była kombinatorka, która po zdobyciu Kryształowej Kuli odeszła z kombinacji norweskiej i zaczęła trenować biathlon. Amerykanka zasłynęła w social mediach ostrym krytykowaniem nierówności między męskim a kobiecym Pucharem Świata. Teraz twierdzi, że MKOl nie jest zainteresowany powiększaniem programu igrzysk. Na pytanie czy faktycznie tak jest, możemy poznać odpowiedź w czerwcu po kongresie Międzynarodowego Kongresu Olimpijskiego.

Ilves nadal z Norwegami

Współpraca Kristjana Ilvesa z norweską kadrą została przedłużona o aż cztery kolejne sezony. Estończyk trenuje z Norwegami od sezonu 2019/2020. Dzięki tej współpracy Kristjan zrobił spore postępy. Poprzedni sezon był jego najlepszym w karierze. Stanął dwukrotnie na podium oraz został drugim najlepszym skoczkiem wśród kombinatorów. – Przedłużenie kontraktu było dla mnie najlepszą opcją, aby kontynuować karierę na wysokim poziomie – powiedział zawodnik. – Wiem, że wciąż mogę się nauczyć sporo od Norwegów. 

Prezentacje kadr

Oprócz Polski na przedstawienie swoich kadr zdecydowało się kilka nacji. Norwegowie w przypadku mężczyzn postawili na identyczny skład w stosunku do poprzedniego sezonu. Norweski Związek Narciarski poinformował również o założeniu Team ‘25. Do tej grupy szkoleniowej należą kombinatorzy i kombinatorki z dobrymi perspektywami na Mistrzostwa Świata w Trondheim w 2025 roku. Znajdziemy tam m.in. Einara Lurasa Oftebro, czy Kaspera Moena Flatlę.  

Norwegia – mężczyźni

 • Jarl Magnus Riiber 
 • Joergen Graabak 
 • Espen Andersen 
 • Jens Luras Oftebro 
 • Espen Bjoernstad 

Norwegia – kobiety 

 • Gyda Westvold Hansen 
 • Ida Marie Hagen 
 • Marte Leinan Lund 
 • Mari Leinan Lund 

We Włoszech z kolei uznano, że do najwyższej w hierarchii “Squadry A” zostanie przypisany jeden zawodnik i dwie zawodniczki. Wygląda na to, że stanowisko trenera kadry męskiej opuści Danny Winkelmann, który w przeszłości trenował Polaków. 

Włochy – mężczyźni 

 • Rafaelle Buzzi 

Włochy – kobiety 

 • Annika Sieff
 • Veronica Gianmoena

ÖSV do kadry narodowej powołał czterech Austriaków i jedną Austriaczkę. 

Austria – mężczyźni 

 • Johannes Lamparter 
 • Lukas Greiderer 
 • Franz-Josef Rehrl 
 • Mario Seidl 

Austria – kobiety 

 • Lisa Hirner 

We francuskich kadrach A umieszczono tylko trzech panów i jedną panią. Z funkcji trenera męskiej kadry zrezygnował Etiene Gouy. Zastępcy na razie nie przedstawiono. 

Francja – mężczyźni 

 • Laurent Mühlethaler 
 • Matteo Baud 
 • Antoine Gerard 

Francja – kobiety 

 • Lena Brocard

Źródło: informacja własna/fis-ski.com/oesv.at/nordicmag.info/skiforbundet.no