Przegląd krajowych mistrzostw w biegach

17:47, 30.03.2019 Jarosław Gracka

Dziś rozdano medale mistrzostw aż pięciu krajów - rywalizowano w Norwegii, Austrii, Finlandia, Szwecji i Rosji. Część zawodników z czołówki nie wzięła udziału w rywalizacji, ale ogólnie obsada zawodów była mocno obsadzona: oczywiście nie dotyczy to nękanej kontuzjami i obniżeniem poziomu sportowego Austrii.

W Szwecji rywalizowano w Gaellivare na długich dystansach techniką dowolną - przy znacznie silniejszej obsadzie wśród kobiet niż mężczyzn (inna sprawa, że biegi panów przechodzą w Szwecji kryzys). Wśród pań złoto na 30 km zdobyła Ebba Andersson pokonując Charlotte Kallę i Jonnę Sundling. Na dystansie 50 km panów wygrał Johan Haeggstroem, drugi był Simon Lageson, zaś trzeci Bjoern Sandstroem

wyniki mistrzostw Szwecji kobiet i mężczyzn

W fińskim Aanekoski biegano na 10 i 15 km stylem dowolnym. Obydwa biegi miały silną obsadę. Mistrzynią na 10 km została Krista Parmakoski, przed Anne Kylloenen i Eveliiną Piippo. Na 15 km triumfował Iivo Niskanen przed Juho Mikkonenem i Ristomatti Hakolą.

wyniki mistrzostw Finlandii kobiet i mężczyzn

W Kononowskaja rywalizowali w mistrzostwach Rosji sprinterzy techniką klasyczną. Choć nie wystartował Gleb Retiwych obsada też należała do silnych. Wśród panów pierwszy był doświadczony Andriej Parfenow, drugi - Siergiej Ardaszew, zaś trzeci - Andriej Krasnow. Mistrzynią została Natalia Matwiejewa, wicemistrzynią Julia Biełorukowa, zaś brązową medalistką: Natalia Niepriajewa.

wyniki mistrzostw Rosji kobiet i mężczyzn

W Lygna w Norwegii, podobnie jak w Szwecji rywalizowano na dystansach, z tym że tu królował styl klasyczny. Ponad 200 zawodników rywalizowało w biegu na 50 km. Wygrał stary mistrz: Martin Johnsrud Sundby, przed Didrikiem Toensethem i nieco mniej znanym 24-latkiem Johanem Hoelem. Panie zjawiły się nieco mniej licznie na starcie biegu na 30 km, ale wielkich nazwisk nie zabrakło. Mistrzynią została Therese Johaug, przed Ingvild Flugstad Oestberg i Anną Svendsen.

wyniki mistrzostw Norwegii kobiet i mężczyzn

W Hochfilzen w Austrii rywalizowano w sprincie techniką dowolną. Pierwsza trójka pań: Lisa Unterweger, Teresa Stadlober, Lisa Achleitner. Pierwsza trójka panów: Luis Stadlober, Benjamin Moser, Clemens Blassnig.