Problemy zdrowotne norweskich gwiazd. Czy zdążą na start Pucharu Świata?

fot. M. Rudzińska

Niepokojące wieści dopłynęły do nas z Norwegii. Troje znakomitych przedstawicieli sportów zimowych tego kraju zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Mowa o biathlonistkach: Tiril Eckhoff i Marte Olsbu Roeiseland, oraz biegaczu narciarskim, Johannesie Klaebo. Jak donoszą norweskie media, ich udział w zawodach inauguracyjnych Pucharu Świata stoi pod znakiem zapytania.

fot. M. Rudzińska

Powikłania po koronawirusie

Kiedy w marcu 2022 roku Tiril Eckhoff zaraziła się koronawirusem, z pewnością nie przypuszczała, że sytuacja ta wpłynie na jej przygotowania do kolejnego sezonu. Okazuje się bowiem, że jedna z najlepszych biathlonistek ostatnich lat w dalszym ciągu odczuwa konsekwencje choroby. Cierpi ona między innymi na zaburzenia snu. Z tego względu nie uczestniczyła w żadnym ze zgrupowań norweskiej kadry po zakończeniu sezonu 2022/2023.

Co o problemach zdrowotnych swojej podopiecznej mówi jej szkoleniowiec? – Przez pewien czas był duży postęp, ale później pojawiło się więcej przeciwności. (…) Teraz liczy się nie tylko sport, ale to, aby Tiril wróciła do normalnego funkcjonowania w swoim życiu. Sport to tylko część. Musi ponownie wieść normalne, dobre życie, to jest teraz dla nas najważniejsze – zwrócił uwagę na powagę całej sytuacji Patrick Oberegger.

Niepewny start w Pucharze Świata

Z problemami natury zdrowotnej zmaga się także reprezentacyjna koleżanka Eckhoff, a mianowicie Marte Olsbu Roeiseland. Jak podaje portale tv2.no, najlepsza zawodniczka ostatniego sezonu za niecałe dwa tygodnie powinna powrócić do treningów z kadrą. Przyszłość Eckhoff jest bardziej niepewna. Wciąż jednak nie wiadomo, czy którakolwiek z wymienionych zawodniczek wystąpi w premierowych zawodach kolejnej edycji Pucharu Świata. Przypomnijmy, iż odbędą się one w dniach 29 listopada-4 grudnia w Kontiolahti.

– Do tego czasu wiele może się wydarzyć. Sportowcy tacy jak Marte i Tiril, którzy zmagają się teraz z wieloma przeciwnościami losu, mają bardzo dobrze wytrenowany organizm. Lepiej więc dmuchać na zimne, niż ryzykować. (…) Nie spieszymy się z powrotem – dodał trener zawodniczki z Baerum.

Przeciągająca się absencja mistrza

Od lipca z kontuzją uda zmaga się inna gwiazda norweskich sportów zimowych, Johannes Hoesflot Klaebo. Dolegliwość ta uniemożliwia mu normalne trenowanie. Z tego powodu biegacz z Trondheim może nie wystartować w przedsezonowych zmaganiach w Beitostoelen. Odbędą się one w dniach 18-20 listopada br.

– Nie ma pewności, czy dotrze na start w Beitostoelen. Nie będziemy ryzykować, głównym celem na ten sezon są mistrzostwa świata w Planicy – przyznał trener norweskiej reprezentacji, Arild Monsen. Pod znakiem zapytania stoi także występ Klaebo w – zaplanowanych na 25 listopada – zawodach inauguracyjnych Pucharu Świata, które będą miały miejsce w Ruce.

Źródło: informacja własna; tv2.no; vg.no