Problemy zdrowotne alpejek z Anną Fenninger na czele

Photo credit: VIPevent / Foter / CC BY-SA
Photo credit: VIPevent / Foter / CC BY-SA

Austriacka mistrzyni olimpijska w super-G w narciarstwie alpejskim – Anna Fenninger – musiała przerwać swoje przygotowania do zbliżającego się sezonu zimowego. Z powodu bólu w kolanie 26-latka trenowała na lodowcu w Pitztal tydzień krócej niż było to zaplanowane. Kłopoty zdrowotne mniej i bardziej poważne dotknęły w ostatnim czasie również takie zawodniczki jak Anna Swenn-Larsson, Lisa-Magdalena Agerer, Merle Soppela i Marene Schmotz.

Fenninger udała się do Pitztal razem z austriacką kadrą specjalizującą się w konkurencjach technicznych. Niestety w związku z dokuczającym Austriaczce bólem kolana, postanowiono podjąć środki ostrożności w postaci tymczasowego zaprzestania treningów na śniegu. Nie wiadomo jeszcze jak długo będzie trwała przerwa. Jak poinformowała Fenninger podobne problemy z kolanami pojawiają się u niej od czasu do czasu w ostatnich latach. Dodała także, że nie jest to nic niezwykłego i czuje się dobrze.

Również w Pitztal trenowała Szwedka Anna Swenn-Larsson i podobnie jak Fenninger jej treningi zostały przerwane przez kontuzję. Podczas treningu slalomu giganta Swenn-Larsson uderzyła w tyczkę skutkiem czego jest pęknięcie kości podudzia. Jak przyznała szwedzka specjalistka od konkurencji technicznych, miała ona szczęscie w nieszczęściu gdyż pęknięcie nie jest duże. Przerwa od jazdy potrwa jednak około 6 tygodni, a przez najbliższe 4 tygodnie będzie chodzić o kulach. Wykluczony jest zatem jej start w zawodach otwarcia w Soelden.

Włoszka narciarka austriackiego pochodzenia Lisa-Magdalena Agerer ma z kolei problem z barkiem, który zwichnęła w wyniku wypadku w Hintertux. Przez około 2 tygodnie 23-latkę czeka całkowity odpoczynek, po czym przejdzie ona badanie, które określi jak długi będzie jej rozbrat z nartami. Pomimo urazu członkini włoskiej kadry A ma nadzieję, że uda jej się być gotową do jazdy na wysokim poziomie na starcie Pucharu Europy, który udało jej się wygrac w sezonie 2011/2012 i który jest jej celem także na nadchodzącą zimę.

O ogromnym pechu może mówić najlepsza alpejka z kraju tysiąca jezior – Merle Soppela. Diagnoza dla 24-letniej Finki po wypadku podczas treningu slalomu na lodowcu w Saas Fe to zerwane więzadło krzyżowe przednie w prawym kolanie i uszkodzona łąkotka. Soppela przeszła już operację 2 października w swojej ojczyźnie. Cytowana przez fiński związek narciarski Soppela powiedziała, że czuła się w ostatnich tygodniach bardzo dobrze, a jej forma – zwłaszcza w slalomie – była lepsza niż kiedykolwiek wcześniej. Niestety tego rodzaju uraz sprawia, że w sezonie 2015/2016 Soppeli na stoku nie zobaczymy. Prawdopodobnie Finlandia nie będzie reprezentowana przez żadną zawodniczkę w Soelden i reprezentantkę tego kraju będzie można ujrzeć na zawodach Pucharu Świata dopiero w Levi.

Osiem tygodni to czas przez jaki trenować nie będzie mogła zawodniczka niemieckiej kadry B – Marlene Schmotz. Jest ona kolejną ofiarą lodowca w Pitztal, gdzie doznała złamania kostki. Niemka przeszła operację w środę 30. września. – Kontuzja tak krótko przed rozpoczęciem sezonu ma bardzo gorzki smak, ale mam zamiar ciężko pracować i włożyć całą swoją energię w rehabilitację aby wrócić jeszcze tej zimy do dobrej formy – powiedziała Schmotz.

Źródło: skionline.ch

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.