Problemy w szwedzkiej kadrze. Dwie gwiazdy mogą opuścić mistrzostwa świata

fot: M. Rudzińska

Dwie szwedzkie biegaczki narciarskie zmagają się z dolegliwościami, które mogą wykluczyć je z udziału w rozpoczynających się za trzy tygodnie mistrzostwach świata w Oberstdorfie. Trzykrotna mistrzyni olimpijska Charlotte Kalla narzeka na ból pleców, a Frida Karlsson wykazuje oznaki przetrenowania. Start obu zawodniczek podczas czempionatu globu stoi – póki co – pod znakiem zapytania.

fot: M. Rudzińska

Ostatnie zawody w Falun były były dość pechowe dla kilku biegaczek rywalizujących w Pucharze Świata. Najpierw – w piątek – Natalia Niepriajewa upadła i złamała rękę, a w sobotę podczas biegu masowego na dystansie 10 kilometrów stylem klasycznym Finka Kerttu Niskanen doznała złamania kości piszczelowej lewej nogi. Tego samego dnia z przeszywającym bólem zmagała się także Charlotte Kalla, która kontuzję pleców odniosła podczas rozgrzewki przed zawodami.

W kolejnych dniach ból nie ustępował i w związku z tym Szwedka, w porozumieniu ze swoimi trenerami Stefanem Thomsonem, Magnusem Ingessonem i lekarzem kadry Perem Anderssonem, rozpoczęła rehabilitację, aby wyleczyć uraz. Na razie nie wiadomo czy trzykrotna mistrzyni olimpijska zdąży się wykurować przed mistrzostwami świata w Oberstdofie. – Obiecuję, że dołożę wszelkich starań, aby wrócić jak najszybciej, ale muszę uzbroić się w cierpliwość i zakończyć rehabilitację – mówi Kalla cytowana przez Aftonbladet.

Kontuzja Charlotte Kalli to jednak nie jedyny problem w kadrze Szwecji. Oznaki przetrenowania wykazuje bowiem Frida Karlsson, która już w sezonie 2019/2020 zderzyła się ze ścianą i miała kłopoty przez zbyt duże obciążenia treningowe. W tym roku Szwedka także jest przemęczona i nie wiadomo jak potoczą się jej dalsze losy. Niewykluczone, że Karlsson również opuści mistrzostwa świata, ale taki scenariusz, jak mówi lekarz kadry Per Andersson, jest ostatecznością. – Mamy dla niej specjalnie przygotowany plan – mówi szwedzki doktor cytowany przez TV2.

Źródło: TV2.no / Aftonbladet