Problemy mistrzyni olimpijskiej. Musiała przerwać obóz treningowy

fot. M. Rudzińska

Nie tak Jonna Sundling wyobrażała sobie początek listopada. Na niespełna trzy tygodnie przed inauguracją kolejnej edycji Pucharu Świata w biegach narciarskich Szwedkę dopadły problemy zdrowotne. Czy przeszkodzą one czołowej sprinterce globu w starcie w inauguracyjnych zawodach nowego sezonu?

fot. M. Rudzińska

Jonna Sundling jest bez wątpienia jedną z najlepszych sprinterek ostatnich lat. W poprzednim sezonie w znakomitym stylu wywalczyła złoty medal igrzysk olimpijskich właśnie w rywalizacji na najkrótszym dystansie. Do tego lauru dołożyła także srebro i brąz zdobyte w zmaganiach drużynowych. Dwukrotnie stawała na podium końcowej klasyfikacji sprinterskiej Pucharu Świata. Ponadto, w swoim dorobku ma również dwa tytuły mistrzyni globu. Niestety, z powodu problemów zdrowotnych jej przygotowania do kolejnego sezonu zostały nieco zakłócone.

Konieczna przerwa

Uporczywy kaszel zmusił 27-latkę do przedwczesnego opuszczenia zgrupowania szwedzkiej kadry narodowej. Drużyna Trzech Koron aktualnie przebywa w Valadalen, gdzie przygotowuje się do Pucharu Świata. Ten rozpocznie się już 25 listopada w Ruce. Premierową konkurencją nadchodzącego sezonu będzie sprint. Nie jest jednak pewne, czy w zawodach tych wystąpi Jonna Sundling, będąca jedną z głównych kandydatek do zwycięstwa w zmaganiach.

– Jonna jest sprawna fizycznie, ale od czasu do czasu męczy ją kaszel. Dlatego podążamy bezpieczną drogą, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważniejszej choroby. Codziennie śledzimy sytuację. Zobaczymy, kiedy Jonna będzie gotowa ponownie zwiększyć obciążenia treningowe – powiedział w rozmowie z SVT Sport trener zawodniczki, Magnus Ingesson.

Źródło: SVT Sport