Problemy królowej długich dystansów

fot. Thonfeld/IBU

Szwedka Hanna Oeberg jako sportsmenka osiągnęła wielkie sukcesy – w biathlonowym biegu indywidualnym zdobyła złoto zarówno Zimowych Igrzysk Olimpijskich, jak i mistrzostw świata. Ale obok niedostępnych zwykłym śmiertelnikom sukcesów Hanna podzieliła się problemami, które dopaść mogą każdego z nas.

© Thonfeld/IBU

Problemy z odżywianiem wśród największych sportsmenek (i również, choć nieco rzadziej sportowców) świata długo był tematem tabu. Teraz jednak mówi się o tym coraz częściej. Ostatnio podzieliła się z mediami szwedzkimi Hanna Oeberg.

– Dla mnie bardzo ważne jest, by moja inwestycja w sport wyczynowy była zdrowa i zrównoważona. Jeśli znajdziesz się po złej stronie na dłuższą metę nie jesteś w stanie tego osiągnąć – powiedziała SVT Sport mistrzyni biathlonowego biegu długiego z Pjongczangu i Oestersund.

Efektem złego doboru diety był spadek formy. – Powiedziałabym, że mam dość dobrą wiedzę na temat tego ile muszę jeść i ile energii muszę uzupełnić kiedy trenuję i startuję w zawodach. Ale zeszłej zimy parę razy straciłam więcej energii. Powinnam była jednak zwiększyć ilość dostarczanych kalorii, a nie postępować według zwykłego planu – przyznała Hanna.

Dieta pod ścisłym nadzorem

Szwedzka mistrzyni i jej dietetyczka Linda Bakkman przeanalizowały dokładnie sprawę. Doszły do wniosku, iż starsza z sióstr Oeberg już zeszłego lata jadła po prostu za mało. Szwedzcy zawodnicy regularnie przeprowadzają ankiety i pomiary, by mieć pod kontrolą swoje odżywianie. Hanna już wie, że nie może tego odpuścić. Wśród zmian, które zawodniczka i dietetyczka wprowadziły znalazły się m. in. zwiększenie ilości jedzenia przy później wieczornej kawie. To ma pozwolić utrzymać odpowiednią ilość energii w nocy. Dodatkowo zwiększenie ilości dostarczanej energii przy niektórych treningach.

Plan został tak skorygowany, by Oeberg osiągnęła swoje optimum podczas nadchodzących Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. – Mam problemy z odżywianiem za sobą, czegoś się nauczyłam i mam nadzieję, że nie wrócę do nich znowu. Chcę wrócić do tego, co było przed minioną zimą – podsumowała całą historię Szwedka.

źródło: svt.se