Problem z wagą nie tylko u skoczków. Szwedzi piszą o problemie anoreksji w biegach

Photo credits JWSC/Aku Mattila

Photo credits JWSC/Aku Mattila

Problemy z bardzo niską wagą zaczęły dotykać także świat biegowy. Według szwedzkich ekspertów, sytuacja zdecydowanie się pogarsza – młode talenty coraz częściej doprowadzają do stanu anorektycznego, sądząc, że to pomoże im w treningach oraz zawodach.

Szwedzi postanowili poruszyć problem dotyczący wagi, głównie wśród młodych sportowców. Dużo mówi się o anoreksji wśród skoczków – teraz jednak zaczęło to dotyczyć również biegaczy narciarskich. Według przeprowadzonych badań, sytuacja jest gorsza niż kiedykolwiek. Młode talenty w wieku 15-17 lat próbują zredukować swoją wagę do absolutnego minimum. Aktywnie starają się o to, aby lepiej sobie radzić i osiągać dzięki temu wyższe miejsca w zawodach. Doprowadza to niejednokrotnie jednak do problemów i fizycznych, i psychicznych. – Wielu myśli, że masa ciała jest najważniejsza.  Gdy nie odniosą sukcesu w sezonie, twierdzą: „Jeśli po prostu stracę na wadze, będzie lepiej”. Ale często to idzie w bardzo złą stronę – mówi profesor Jorunn Sundgot-Borgen.

Do problemów z wagą przyczyniają się również portale społecznościowe. Niektóre biegaczki, które są naturalnie chude jak choćby Therese Johaug, pokazują swoją sylwetkę właśnie na social media. Prowadzi to do skupiania się nad budową innych sportowców. Dlatego też zmienia się podejście do tego typu zdjęć i ogranicza się ich ilość. Swoje “zachowanie” zmieniła chociażby wspomniana przed chwilą Johaug. – To bardzo pozytywne. Mamy kilku narciarzy, którzy dokonują teraz bardziej świadomych wyborów, wiedząc, że jest wielu młodych ludzi, którzy patrzą na nich z góry i chcą być tacy jak oni – przyznaje Brit Baldishol, dyrektor ds. rozwoju. Jedną z biegaczek, które z anoreksją mają wiele wspólnego, jest Sofia Henriksson. Szwedzka narciarka na początku MŚ U-23 została zatrzymana przez działaczy z jej krajów, którzy stwierdzili, że ich zawodniczka stała się zbyt chuda. Sama Henriksson przyznała później, iż zgadza się ze Szwedzkim Związkiem Narciarskich i cierpi na zaburzenia odżywiania. Dyrektor Johan Sares stwierdził, że przypadek z Sofią dał im wiele do myślenia. – Kiedy to się stało, opracowaliśmy jasny plan działania, w którym zawarliśmy sposoby, według których powinniśmy pracować nad zagadnieniem problemów z odzywaniem i jak powinniśmy działać w momencie otrzymania sygnału, że coś jest nie tak – powiedział. – To dla nas bardzo ważna sprawa – dodał.

Kolejną zawodniczką cierpiącą wcześniej na anoreksję jest szwedzki talent Ida Andersson. Według doktora Magnusa Oscarssona, teraz jest już zapewniona kontrola nad zawodniczkami w drużynie narodowej Szwecji. Dostępne są również odpowiednie środki. Kadra otrzymała dietetyków i psychologów. Sportowcy biorą udział także w zajęciach i wykładach dotyczących odpowiedniego sposobu odżywania. W projekt zaangażowane są i grupa biegowa, i biathlonowa.

źródło: expressen.se

Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.