Pracował z najlepszymi biathlonistami wszechczasów. Wyjaśnił, co jest kluczem do sukcesu

Siegfried Mazet to jeden z najbardziej cenionych trenerów biathlonu ostatnich lat. Na początku bieżącej dekady odpowiadał za pierwsze światowe sukcesy Martina Fourcade’a, który pod jego wodzą zdobył pięć Kryształowych Kul. Od 2016 roku Mazet zajmuje się drużyną norweską, a mniej więcej od tego czasu dominatorem biathlonowych tras staje się Johannes Boe. W artykule opublikowanym na portalu skisport.ru trener stwierdził, jakimi zasadami kieruje się przy prowadzeniu kadry biathlonowej.

fot. Valera Patotski/ Twitter

Podstawą filozofii treningowej Francuza jest podejście psychologiczne. Jak stwierdził, holistyczne spojrzenie na sport, zarówno od strony fizycznej, jak i mentalnej, buduje dobrą atmosferę w zespole i sprawia, że każdy z jego elementów jest ważny. Inną kluczową kwestią jest kluczowe trzymanie się ustalonych przed sezonem zasad. Ciekawym przykładem potwierdzającym niezłomność coacha była selekcja kadry Norwegii na Igrzyska Olimpijskie w Pjongczang.

 – Przed igrzyskami Ole Einar Bjoerndalen był numerem 7-8 w kadrze. Nie spełnił wymagań wyjazdu na imprezę, czyli dwóch miejsc w dziesiątce Pucharu Świata. Mimo presji medialnej zdecydowałem się nie powołać go na ostatnie Igrzyska. Co wtedy miałbym powiedzieć lepszym od niego zawodnikom – nie jedziecie do Korei, bo powołuję kogoś za zasługi? – stwierdził Mazet.

Trener traktuje sport jako grę strategiczną. Świadczyć może o tym z pozoru niewinna decyzja podjęta podczas zawodów Pucharu Świata w Oberhofie…

 – Krzyknąłem wtedy do Johannesa Boe, który walczył z Fourcadem, żeby starał się go wyprzedzić. Dobrze wiedziałem, że Martin też to usłyszy i nie będzie chciał oddawać swojej pozycji. Tym samym zmęczył się, spudłował dwa razy i przegrał. Pomogło mi doświadczenie, którego nauczyłem się ze współpracy z Francuzami – skomentował Mazet.

Konkludując wypowiedź, trener powiedział, że wszystko, co nie jest zabronione w sporcie, a może pomóc, jest konieczne do wykorzystania – nawet kosztem etyki działania.

źródło: skisport.ru