Poznaliśmy mistrzów Francji 2017 w konkurencjach technicznych narciarstwa alpejskiego

23:06, 27.03.2017 Marek Cielec

W ośrodku narciarskim Lélex odbyły się Mistrzostwa Francji w narciarstwie alpejskim w konkurencjach technicznych. Rywalizacja została rozłożona na trzy dni, w trakcie których francuscy (i nie tylko) alpejczycy walczyli o medale krajowych mistrzostw w slalomie i slalomie gigancie. Mistrzami w slalomie zostali Clement Noel i Adeline Baud-Mugnier, a w gigancie Cyprien Sarrazin i Tessa Worley.

Pierwszego dnia, tj. 25 marca przeprowadzone został zawody mężczyzn w slalomie gigancie. Nie po raz pierwszy w tym sezonie niespodziankę sprawił Cyprien Sarrazin, pokonując starszych i bardziej utytułowanych rywali. W grudniu Sarrazin odniósł zaskakujące zwycięstwo w Pucharze Świata, wygrywając slalom gigant równoległy w Alta Badia. W ubiegłą sobotę Cyprien triumfował w gigancie na Mistrzostwach Francji, głównie dzięki świetnej jeździe w pierwszym przejeździe, w którym miał najlepszy wynik. W drugim nie był już najszybszy, ale utrzymał swoją przewagę. Drugie miejsce zajął trzeci gigancista Pucharu Świata - Alexis Pinturault ze stratą 0,44 sek. Pinturault w drugim przejeździe starał się odrobić straty i zmniejszył nieco dystans dzielący go do Sarrazina, ale wystarczyło to tylko na zajęcie drugiego miejsca. Trzeci był Victor Muffat-Jeandet z czasem gorszym o 0,81 sek. od zwycięzcy. Czwarte miejsce zajął Thibaut Favrot (+0,90 sek.), piąte Baptiste Alliot Lugaz (+1,18 sek.), a szóste Mathieu Faivre (+1,24 sek.) - drugi w klasyfikacji giganta w PŚ.

Wyniki slalomu giganta mężczyzn

Kolejnego dnia odbyły się zawody zarówno kobiet jak i mężczyzn w slalomie. W zmaganiach pań obyło się bez większych niespodzianek. Pierwsze trzy miejsca zajęły zawodniczki, które były także trzema najlepszymi francuskimi slalomistkami w Pucharze Świata 2016/2017. Co więcej, ich kolejność w rankingu Mistrzostw Francji była również taka sama jak w klasyfikacji PŚ. Zwyciężyła Adeline Baud Mugnier, druga była Anne-Sophie Barthet (+1,06 sek.), a trzecia Laurie Mougel (+1,52 sek.). Miejsce czwarte zajęła Brytyjka Alexandra Tilley, piąte Francuzka Tifany Roux, a szóste Belgijka Kim Vanreusel. Dla Baud Mugnier był to drugi triumf z rzędu na Mistrzostwach Francji w slalomie.

Wyniki slalomu kobiet

W drugiej konkurencji mężczyzn - slalomie - również było małe zaskoczenie. Złoty medal zdobył 20-letni Clement Noel. Jest to z pewnością zawodnik ze sporym potencjałem, ale triumf nad starszymi kolegami występującymi w Pucharze Świata może być uznany za drobną niespodziankę. Drugi medal na tych mistrzostwach (po brązowym w gigancie) wywalczył Victor Muffat-Jeandet. Tym razem zajął on drugie miejsce. Do wygranej zabrakło mu 0,10 sek. Trzeci był Jean-Baptiste Grange (+0,67 sek.) - dwukrotny Mistrz Świata w slalomie. Na pozycji czwartej uplasował się Julien Lizeroux (+1,13 sek.), na piątej Simon Piolaine (+2,09 sek.), a na szóstym Thibaut Favrot (+2,14 sek.). W drugim przejeździe wypadli m.in. Alexis Pinturault, Maxime Rizzo i Robin Buffet.

Wyniki slalomu mężczyzn

Na zakończenie zmagań w konkurencjach technicznych, dziś panie zmierzyły się ze sobą w slalomie gigancie. Jak przystało na Mistrzynię Świata i zdobywczynię małej kryształowej kuli za gigant, wielkich problemów z wygraniem zawodów nie miała Tessa Worley. Była ona najszybsza w obu przejazdach i drugą zawodniczkę - 20-letnią Jade Grillet Aubert - pokonała o ponad sekundę (+1,05 sek.). Trzecie miejsce zajęła Romane Miradoli, która do Worley straciła 1,09 sek. Z pewnością na więcej liczyła Adeline Baud Mugnier, ale tym razem zdołała zająć tylko czwarte miejsce (+1,22 sek.). Piąta - tak jak w slalomie - była Tifany Roux, a szósta 18-letnia Doriane Escane - najlepsza z Francuzek w gigancie na MŚJ w Åre.

Wyniki slalomu giganta kobiet

Francuzi mają jeszcze przed sobą zawody o mistrzostwo kraju w supergigancie i kombinacji alpejskiej, które odbędą się w Val Thorens. Termin przeprowadzenia tych zawodów to 28-31. marca.