Pożegnalny skok i nowe życie Cene Prevca. “Moje zainteresowania poszły w inną stronę”

W przerwie między pierwszą a drugą serią sobotniego konkursu drużynowego na Letalnicy pożegnalny skok oddał Cene Prevc. Środkowy ze słynnej trójki braci zakończenie kariery ogłosił dużo wcześniej, jednak dopiero przed własną publicznością zasiadł na belce startowej po raz ostatni. W rozmowie ze sportsinwinter.pl, Słoweniec wyjaśnił powody swojej decyzji.

fot. M. Rudzińska

26 – latek w swojej pożegnalnej próbie poszybował na odległość 218,5 m. Następnie utonął w objęciach kolegów ze słoweńskiej kadry oraz polały się szampany.

Ze światowych skoczni na uczelniane ławki

Cene Prevc oficjalnie zakończył profesjonalną karierę w październiku 2022 roku, jednak dopiero pół roku od podjęcia decyzji oddał swoją pożegnalną próbę. Był to mocno zaskakujący ruch ze strony zawodnika urodzonego w Kranju, gdyż zdecydował się na to po życiowym sezonie. – Jestem człowiekiem, który ma za dużo zainteresowań, żeby być profesjonalnym skoczkiem przez całe życie. Po ostatniej zimie poradziłem sobie z wieloma celami do osiągnięcia w moim życiu. Kiedy większość skoczków zaczynała treningi do następnego sezonu w kwietniu, moje zainteresowania powoli szły w inną stronę. Zauważyłem, ze to czas, żeby iść w stronę innych celów w życiu, które interesują mnie przynajmniej tak samo – przyznał dziesiąty zawodnik sezonu 2022/23, który rozpoczął studia na kierunku elektrotechnika oraz uczęszcza do szkoły policealnej z zakresu gospodarki wiejskiej i krajobrazowej.

Czy w przyszłości środkowego z trójki braci zobaczymy jeszcze na światowych skoczniach w innej roli? – Chciałbym zostać przy skokach, ale musi być zainteresowanie z drugiej strony, żeby mnie w jakiś sposób wykorzystać – dodał.

Przypomnijmy, że Cene Prevc to dziesiąty zawodnik sezonu 2021/22. Pamiętnej zimy stanął również na najniższym stopniu podium w Willingen. Łącznie trzynastokrotnie meldował się w czołowej dziesiątce konkursów elity. Jest również drużynowym srebrnym medalistą olimpijskim z Pekinu (2022) oraz mistrzostw świata juniorów (2013). Jego rekord życiowy wynosi 246 m. Ustanowiony został przed rokiem na Letalnicy w Planicy.

Z Planicy dla Sportsinwinter.pl, Łukasz Serba