Powstała Międzynarodowa Grupa Zjazdowa z Polakami w składzie

fot. Alicja Kosman / PZN

fot. Alicja Kosman / PZN

Sezon 2016/2017 powoli przechodzi do historii, a przed nami niezwykle ważny sezon olimpijski. Choć trudno o wielkie powody o optymizmu jeśli chodzi o polskie narciarstwo alpejskie, to pojawiają się działania, które mają na celu doprowadzenie polskich alpejczyków na Zimowe Igrzyska Olimpijskie. W Zakopanem odbyło się spotkanie w sprawie powstania Międzynarodowej Grupy Zjazdowej, do której należeć będą także Polscy zawodnicy: Michał Kłusak, Maciej Bydliński i Paweł Babicki. Na razie nie wiadomo czy ta inicjatywa znajdzie uznanie Zarządu Głównego PZN i otrzyma odpowiednie wsparcie.

W poprzednim sezonie PZN postanowił nie powoływać kadry seniorów w narciarstwie alpejskim, stworzono jedynie kadrę młodzieżową MIX, w której znaleźli się juniorzy Piotr Habdas i Szymon Bębenek, obaj urodzeni w 1998 roku. Szymon po kiepskim początku sezonu dopiero w jego końcówce wróci do dobrej jazdy, natomiast Piotr Habdas zadebiutował w Pucharze Świata, zdobył medale Mistrzostw Polski juniorów i seniorów (w tym złote), jednak trzeba uczciwie przyznać, że od osiągania dobrych wyników w takich zawodach jak Puchar Świata, Mistrzostwa Świata czy Igrzyska Olimpijskie obu zawodników dzieli jeszcze sporo, choć na pewno warto ich dalej wspierać.

Budzi jednak spore wątpliwości rezygnacja PZN-u ze starszych zawodników. Doszło do tego, że wszyscy polscy alpejczycy płci męskiej powołani na Mistrzostwa Świata w Sankt Moritz byli zawodnikami spoza kadry. W konkurencjach szybkościowych startowali Michał Kłusak i Maciej Bydliński, a w slalomie Michał Jasiczek.

Kilka tygodni temu Andrzej Łodziński, Przewodniczący Komisji Sportowej PZN ds. Narciarstwa Alpejskiego skierował wniosek do Zarządu Głównego PZN  w sprawie powołania Kadry Narodowej Seniorów w narciarstwie alpejskim na sezon 2017/2018, w którym wymienieni są tacy zawodnicy jak Michał Kłusak, Maciej Bydliński, Paweł Babicki, Jakub Kłusak, Andrzej Dziedzic, Dominik Białobrzycki, Michał Jasiczek, Jędrzej Jasiczek i Adam Chrapek. Do samego wniosku każdy zapewne może mieć wiele uwag, a tak szeroka kadra wydaje się być obecnie odległym marzeniem, a nie są tu uwzględnieni Piotr Habdas, Szymon Bębenek czy Paweł Pyjas, z którym również wiązane są pewne nadzieje. Nie wiadomo jednak czy Habdas, Bębenek i Pyjas mieliby według wnioskodawcy należeć do osobnej kadry juniorów (we wniosku jest wspomniany również junior Jędrzej Jasiczek). Pełna treść wniosku dostępna tutaj.

Nie czekając na decyzje ze strony PZN, działania poszły o krok dalej. Jak informuje Mariusz Kłusak, który jest ojcem zawodników Jakuba i Michała oraz Magdaleny, zakończyło się spotkanie dotyczące powstania Międzynarodowej Grupy Zjazdowej, które miało miejsce w Kościelisku. Inicjatorem powstania tej grupy był Mariusz Kłusak i zespół zawodników (Michał Kłusak, Jakub Kłusak, Magdalena Kłusak) trenujący od kilku lat pod okiem Jana Wojtaszka i Arkadiusza Szyderskiego. Trenerem głównym wspomnianej Międzynardowej Grupy Zjazdowej i konsultantem będzie właśnie Jan Wojtaszek, współpracujący z braćmi Kłusakami od 5 lat, a przez 9 lat pracował w kadrze narodowej Norwegii. Trener Wojtaszek to współtwórca programu przygotowania kondycyjnego Iron Man na którym opiera się szkolenie w Norwegii, który to program również był przedmiotem obrad. Jeśli mowa o przygotowaniu kondycyjnym to należy również wspomnieć o trenerze kondycyjnym tej grupy. Będzie nim Arkadiusz Szyderski. Rodzina Kłusaków trenowała w tym sezonie wspólnie z grupą, w której był m.in. Jan Hudec i przy tej okazji przeprowadzano już rozmowy na temat powstania Międzynarodowej Grupy Zjazdowej. W Kościelisku udało się dojść do ostatecznego porozumienia. Grupa będzie się składać przede wszystkim z zawodników z Czech, Serbii, Chorwacji, Słowacji i oczywiście Polski. Trzon grupy w konkurencjach szybkościowych to Jan Hudec – medalista olimpijski i mistrzostw świata, Natko Zrnčić-Dim – również medalista MŚ, Marko Vukčević, Martin Bendik i Michał Kłusak. W swoim facebookowym poście Mariusz Kłusak wspomina także o Macieju Bydlińskim i Pawle Babickim. Podstawą do dołączenia do grupy ma być posiadanie poniżej 30 FIS punktów na liście bazowej na sezon 2017/2018. Pierwszy obóz kondycyjny dla Międzynarodowej Grupy Zjazdowej zaplanowany jest na 20 kwietnia. 

Plan działania już jest, porozumienie między zawodnikami, trenerami także. Jednak do jej efektywnego funkcjonowania na pewno będzie potrzebne odpowiednie zabezpieczenie finansowe, wsparcie sponsorów i Polskiego Związku Narciarskiego. Niewiadomych jest wciąż bardzo wiele, ale mamy nadzieję, że PZN nie zamierza stawiać tylko i wyłącznie na skoki narciarskie w kontekście Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang i zainteresuje się nieco bardziej alpejczykami?

Źródło: Informacja własna, facebook.com/marek.klusak.5, grupa REFORMA PZN na facebooku. 

1 thought on “Powstała Międzynarodowa Grupa Zjazdowa z Polakami w składzie

  1. Jak się nie nauczyli jeździć do tej pory to się nie nauczą, przypadkowe punkty, fikcyjne w większości zdobyli na zawodach niskiej rangi natomiast na MŚ było bardzo słabo.Niech zjadą te poniżej 30 fis punktów regularnie na zawodach wyższej rangi to po bańce na głowe każdy powinien dostać ale poza większością z nich bo oni już mieli szanse i okazje ze związkowych funduszy korzystać z wyjątkami w tej proponowanej grupie jak np. Babicki czy Dziedzic ,Białobrzycki. A co z kobietami czemu komisja o nich zapomniała dalej układziki i układy. Ludzie z KZ wy nie potraficie nawet ocenić prawidłowo techniki, zdolności, potencjału zawodnika patrzycie po produkowanych fikcyjnie FIS punktach tak to jest dziadostwo i WY razem z ZG PZN je tworzycie.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.