Powstał polski film o skokach narciarskich

Foto: Bobo

W najbliższym czasie polski skoki narciarskie po raz kolejny zadebiutują na dużym ekranie. Bohaterami filmu Mateusza Gołębiewskiego pt. “Przed skokiem” będą młodzi skoczkowie trenujący w Zagórzu, na Podkarpaciu.

Foto: Bobo

Adaptacji było wiele…

W przeszłości powstało wiele filmów poświęconych tematyce skoków narciarskich. Jeden z nich, zatytułowany “Matti, Piekło dla bohaterów” przedstawiał historię życia jednego z najwybitniejszych skoczków świata – fina Mattiego Nykaenena. Na ekranach kin pojawiła się również historia słynnego brytyjskiego skoczka – Eddiego Edwardsa, jednego z antybohaterów igrzysk olimpijskich w Calgary. W ostatnim czasie mogliśmy również zobaczyć dokument 52-minutowy dokument o Gregorze Schlierenzauerze pt. “Weitergehen”, co w tłumaczeniu na język polski oznacza “Idę dalej”.

Adaptacje o podobnej tematyce ujrzały światło dzienne również w Polsce. Jedną z nich był powstały w 1969 roku film “Znicz olimpijski”, w reżyserii Lecha Lorentowicza, poświęcony pamięci wybitnego polskiego narciarza, Stanisława Marusarza. Historia popularnego “Dziadka” zostanie uwieczniona również w wersji współczesnej. Premierę filmu zaplanowano na przyszły rok, a w rolę głównego bohatera wcieli się znany aktor – Mateusz Janicki. Ponadto, wątki skoków narciarskich pojawiały się nawet w tak uznanych produkcjach jak “Stos 2”, będącej kontynuacją znakomitej komedii Edwarda Lubaszenki.

Skoczkowie z Zagórza

Z kolei na podkarpaciu w małej miejscowości Zagórz, będącej głównym ośrodkiem treningowym w tej części kraju, trenują młodzi zawodnicy zrzeszeni wokół klubu ZKN Sokół. To właśnie o ich codziennych zmaganiach oraz bolączkach będzie opowiadać produkcja Mateusza Gołębiewskiego pt. “Przed skokiem”.

Na ten moment niestety nie wiemy nic więcej na temat potencjalnej premiery filmu oraz możliwości jego zobaczenia. Wiadomo natomiast, że został zrealizowany dzięki środkom Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i Województwa Podkarpackiego w ramach programu Podkarpacka Kronika Filmowa.

źródło: facebook, skijumping.pl