Poradnik kibica przed Pucharem Świata Zakopane 2016

DSC_0417-Copy

Jak co roku w styczniowy weekend, najlepsi skoczkowie i kibice na świecie zjawiają się w Zakopanem na kolejnej edycji Pucharu Świata. Mamy dla Was cenne wskazówki dotyczące konkursów w Polsce. Zapraszamy do przeczytania naszego poradnika kibica przed Pucharem Świata Zakopane 2016!

Już 22 stycznia do stolicy polskich Tatr przyjadą tłumy kibiców aby obserwować zmagania skoczków na Wielkiej Krokwi. Poprzedni nasz poradnik cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem z Waszej strony. Z tego powodu chcielibyśmy Wam bardzo podziękować i zaprosić na drugą edycje poradnika kibica na Puchar Świata w Zakopanem.

Włodarze Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) w tym roku wszystkim nam zrobili prezent w postaci dwóch weekendów pucharowych w Polsce. Ten pierwszy, styczniowy przypadnie oczywiście w Zakopanem na Wielkiej Krokwi, gdzie skoczkowie w piątek, 22 stycznia staną do kwalifikacji. Dzień później odbędzie się konkurs drużynowy. W niedziele, 24 stycznia odbędą się zmagania indywidualne. Drugi polski weekend zaplanowany jest na 4-5 marca w Wiśle, gdzie odbędą się dwukrotnie zawody indywidualne. Skupmy się na razie na Zakopanem.

Warunkiem podstawowym i niezaprzeczalnym do uczestnictwa w konkursach Pucharu Świata w Zakopanem jest posiadanie ważnego biletu wstępu na dany dzień. Bilety można było nabywać przez kilka miesięcy za pośrednictwem różnych stron internetowych, a także na miejscu w Zakopanem. Na dzień dzisiejszy ciężko jest już znaleźć wejściówki na zawody. Zapewne jak co roku kwitnąć będzie handel nimi pod skocznią, co jest zabronione. Jeżeli jednak ktoś się zdecyduje na zakup biletów od handlarzy warto zbadać jego autentyczność np. prosząc o dowód zakupu z autoryzowanego punktu sprzedaży tą osobę. Jak co roku muszę poruszyć jedną kwestie. Bezpieczeństwo uczestników imprezy nie zależy tylko od ochroniarzy i służb porządkowych. Zależy też to od tego jak my się zachowujemy. Należy zaznaczyć, że kupując bilet na zawody, zgadzamy się z regulaminem skoczni, a także imprezy masowej jaką będzie Puchar Świata w skokach narciarskich Zakopane 2016 r.. W tym roku Przewodniczący komitetu organizacyjnego zawodów a także Prezes Tatrzańskiego Związku Narciarskiego – Andrzej Kozak na konferencji w Krakowie zwrócił uwagę na to, że ochroniarze na bramkach będą sprawdzać kibiców dwa razy dokładniej niż dotychczas.  Zwiększenie kontroli jest spowodowane atakami terrorystycznymi w Europie i na świecie. Zapewne spowoduje to wydłużenie oczekiwania na wejście na obiekt. Już z tego miejsca chciałabym zaapelować do wszystkich kibiców o ostrożność, nie przepychamy się, nie pchamy się do przodu i nie stwarzamy nerwowych sytuacji. Wszystkie osoby, które posiadają bilet wejdą na obiekt o czasie.

 Co musimy zabrać?

 1. Bilet uprawniający nas do wejścia na dany sektor –  UWAGA! Bilet musi być w nienaruszonym stanie (tzn. nie może być naruszony, w częściach, połamany). W przeciwnym razie posiadacz takiego biletu nie będzie wpuszczony na teren obiektu! Z tyłu biletów organizator umieścił podstawowe informacje dla kibiców takie jak: program zawodów, informacja o otwarciu bram, informacja o ewentualnym zwrocie biletów itp.. Jest też również mapka przedstawiająca położenie danego sektora oraz usytuowanie bram wejściowych i ich numerów. Na teren skoczni możemy wejść tylko raz!
 2. Dokument tożsamości ze zdjęciem – Będzie nam on potrzebny do ewentualnego zidentyfikowania nas. Organizator prosi również o malowanie twarzy w barwy narodowe w taki sposób aby identyfikacja na podstawie dokumentu była możliwa.

Co możemy wnieść?

 1. Flagę narodową z plastikowym uchwytem
 2. Termos z ciepłym napojem (kawa, herbata) – Ochrona może sprawdzić zawartość termosu żeby wykluczyć obecność alkoholu w środku.
 3. Aparat fotograficzny bez wymiennej optyki i lustrzanki bez teleobiektywów
 4. Biało – czerwone barwy! – Czapki, szaliki, flagi i inne biało-czerwone gadżety są dozwolone i mile widziane. Zakopiańską tradycją są również trąbki. Weźcie koniecznie!

Czego wnieść nie możemy?

 1. Materiały wybuchowe, Wyroby pirotechniczne (petardy, zimne ognie, race, pochodnie itp.), Materiały pożarowo niebezpieczne
 2. Przedmioty mogące zagrozić życiu lub zdrowiu ludzkiemu (kije basebolowe, metalowe rurki, noże itp.
 3. Napoje w opakowaniach plastikowych i kartonowych powyżej 0,2l
 4. Napoje w puszkach
 5. Napoje w opakowaniach szklanych
 6. Środki odurzające oraz substancje psychotropowe
 7. Napoje alkoholowe – Na terenie skoczni w strefach gastronomicznych zostanie uruchomiona sprzedaż piwa. Ochrona jeżeli znajdzie alkohol w Państwa torbach to automatycznie go wyrzuci. Dwa lata temu jak i zeszłym roku mogła ona spokojnie otworzyć sklep monopolowy po jednym dniu zawodów. Na rozgrzanie, na skoczni proponuje herbatkę, a alkohol po zawodach.
 8. Flagi z uchwytami drewnianymi i metalowymi
 9. Zabrania się okrzyków prowokujących lub nawołujących do zakłócenia porządku i bezpieczeństwa, mogących stanowić zarzewie konfliktu, obraźliwych lub poniżających inne osoby z uwagi na ich płeć, rasę, wyznanie, wiek, przekonania lub z jakiegokolwiek innego powodu
 10. Zabrania się niszczenia tablic informacyjnych, koszy na śmieci, ławek oraz wszelkich innych obiektów i mienia, a także samowolnego przemieszczania urządzeń i mienia znajdującego się na terenie imprezy oraz wzniecania ognia
 11. Aparaty fotograficzne z wymienną optyka ( np. tzw.”lustrzanki”) – Bez teleobiektywów, statywów i różnych gadżetów kibice spokojnie wejdą na obiekt z lustrzanką z podstawowym obiektywem.

Kibice, którzy nie będą stosować się do postanowień zawartych w regulaminach imprez zostaną usunięci ze skoczni.

Regulamin obiektu – Skocznia narciarska “Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza”

Regulamin organizatora

Kilka porad…

Ubierzmy się ciepło! – W tym roku synoptycy zapowiadają duży mróz w trakcie trwania konkursów, a sama aura w Zakopanem jest po prostu zimowa.

Jeżeli zależy nam na dobrym miejscu na trybunach skoczni to musimy dużo wcześniej ustawić się w kolejce pod bramą! Najwytrwalsi stoją już od 8:00 rano!

Na terenie Wielkiej Krokwi w Zakopanem będą zorganizowane strefy gastronomiczne, w których będzie można kupić ciepły posiłek oraz napój. Dozwolona będzie również sprzedaż dopuszczonego piwa do 3,5 % wg. Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych (zmiana Dz. U z 2011r. nr 217 poz. 1280).

Jeżeli istnieje taka możliwość, zostawmy samochód przy posesji w której mieszkamy. Jak co roku organizator zapewnił parkingi dla kibiców, jednak ilość miejsc jest ograniczona a należy pamiętać, że ulice wokoło Wielkiej Krokwi w Zakopanem są wyłączone z ruchu.

Parkingi

Jeżeli już zaistnieje potrzeba przyjechania samochodem na zawody to zostawmy je tutaj:

•    Parking przy Dworcu PKP, ul. Chramcówki
•    Parking przy ul Zaruskiego
•    Parking przy Alejach 3 maja ( górne)
•    Parking przy Placu pod Gubałówką
•    Parking dla autokarów przy Alejach 3 maja ( dolne)
•    Parking dla autokarów przy ul. Nowotarskiej

Dostępne są również mniejsze parkingi usytuowane przy ulicach w centrum Zakopanego:

•    ul. Gimnazjalna (obok TESCO)
•    ul. Henryka Sienkiewicza (górna i dolna)
•    ul. Tadeusza Kościuszki
•    ul. Słoneczna
•    ul. Jagiellońska
•    Plac Niepodległości
•    ul. Ks. Józefa Stolarczyka
•    ul. Stanisława Witkiewicza

Crowd Suppoters czyli odlecimy w wszechświat

Jak co roku, oprawę muzyczną i artystyczną imprezy przygotuje grupa Crowd Supporters. Mikee i DJ Ucho porwą wszystkich do wspólnej zabawy. Każdy sektor ma swoją nazwę: ZIEMIA (T, VIP, FIS Family, Media), MARS (D), VENUS (C), KSIĘŻYC (B), SŁOŃCE (A). W tym roku przewidziane są również obchody 10 urodzin misia krokiewki. Grupa obiecuje moc atrakcji i konkursów z nagrodami w trakcie trwania zawodów. Tradycją zakopiańskich konkursów jest też “Akcja Miś”. W tym roku po niedzielnym konkursie indywidualnym wybieg Wielkiej Krokwi zapełni się po raz kolejny pluszakami dla dzieci z domów dziecka. Chłopaki z Crowd Supporters dadzą nam znak kiedy mamy rzucać misiami.

Spotkanie autorskie z Thomasem Morgensternem

Nie lada gratkę przygotowało wydawnictwo SQN kibicom przebywającym w Zakopanem na Pucharze Świata w skokach narciarskich. 13 stycznia w całej Polsce miała miejsce premiera książki austriackiego byłego skoczka pt. “Moja walka o każdy metr”. Już w piątek do Polski przyleci “Morgi” aby promować swoje dzieło. Z kibicami w Zakopanem spotka się w niedziele o godz. 11:00 w Kawiarni Piekiełko w Centralnym Ośrodku Sportu na ul. Bronisława Czecha 1. Będzie można uzyskać autograf mistrza, zamienić z nim kilka słów a być może nawet zrobić sobie zdjęcie.

Link do wydarzenia na facebooku.

Apel do kibiców którzy będą czekać w kolejce do wejścia na obiekt!

Pora na nasz coroczny apel do wszystkich kibiców oczekujących na wejście na obiekt. W zeszłym roku było już naprawdę dobrze, ale zawsze może być lepiej. Szanujmy siebie, szanujmy innych, Wszyscy czekają, także i ty możesz zaczekać aż przyjdzie twoja kolej na wejście na obiekt. Zaręczam Państwu, że jak wszyscy się dostosujemy do zasad regulaminu to sprawdzanie biletów jak i kontrola przez ochronę przebiegnie bardzo sprawnie. Proszę też o nie przypieranie przodu kolejki przez osoby, które są z tyłu. Pamiętajmy o tym, że wśród nas będą małe dzieci, które będą bardzo przestraszone zaistniałą sytuacją. Zachowujmy się z kulturą, a nie jak dzicz, a na pewno wszyscy o czasie znajdą się w swoich sektorach!

Z tego miejsca chcielibyśmy życzyć Wam jak najlepszej zabawy pod Wielką Krokwią i niezapomnianych emocji sportowych! Do Zobaczenia w Zakopanem!

Źródło: Informacja własna/worldcup-zakopane.pl/skoki2016.eu

 

Mateusz Król
Obserwuj

7 thoughts on “Poradnik kibica przed Pucharem Świata Zakopane 2016

  1. To już pozostawiamy w indywidualnej kwestii każdego obywatela. Ja osobiście jestem w ogóle przeciwna takim dużym flagą na skoczni jak niektórzy przynoszą bo po prostu często one zasłaniają widoczność innym. Jestem zachwycona tym co się dzieje pod skocznią w Planicy, czy w Austrii a nie taki jarmark jak tu w Polsce.

 1. Mazać? Zależy co to oznacza bo jeśli napisanie miejscowości, miasta bądź regionu który jest w granicach RP to można to uznać jako okazanie przynależności do miejsca w którym się mieszka. Jednak jak widzę flagę z napisem firmy lub innej rzeczy w celu darmowego reklamowania na takiej masowej imprezie to pod ciągną bym to pod bezczeszczenie flagi narodowej.

 2. Drugi dzień skoków w Zakopanym o mało mnie nie zdeptali Przydała by się zmiana. Co z tego że stałam pod bramą jak ledwie mogłam się utrzymać na nogach ludzie jak bydło parli do przodu. Niech organizatorzy przejadąsię na stadion. Dużo więcej kibiców a jaki porządek.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.