Poradnik kibica przed Pucharem Świata w Wiśle i Zakopanem!

fot. Grzegorz Momot
fot. Grzegorz Momot

Nareszcie się doczekaliśmy! Puchar Świata w skokach narciarskich ponownie zawitał do naszego kraju! Już od czwartku będziemy brać udział w największej imprezie zimowej w Polsce! O czym należy pamiętać? Co można ze sobą zabrać? Zapraszam do przeczytania poniższego poradnika, który wytłumaczy Państwu kilka podstawowych kwestii.

Oficjalnie można już powiedzieć, że bilety na Puchar Świata w skokach narciarskich w Polsce zostały wyprzedane! Nie można ich kupić w żadnym oficjalnym punkcie sprzedaży. W Wiśle bawić się będzie ok. 9 000 tys.  kibiców, a w Zakopanem liczba ta wyniesie  ok. 23 000 tys.!  Oznacza to, że konkursy Pucharu Świata w Polsce uzyskały status imprezy masowej. W związku z tym organizator Pucharu Świata w skokach narciarskich (w Wiśle jest to Śląsko-Beskidzki Związek Narciarski, a w Zakopanem – Tatrzański Związek Narciarski) w Polsce, musiał wydać specjalny regulamin dla kibiców, którzy muszą przestrzegać jego przepisów. Może niewiele osób wie, ale zakupując bilet na konkurs od razu akceptujemy tenże regulamin. Zobowiązujemy się w ten sposób do jego nie złamania.  Niestety obserwując przez lata z perspektywy kibica polskie konkursy i to co się dzieje przed wejściem na obiekt sportowy, stwierdzam, że kibice nie czytają w ogóle tych przepisów. Nawet Państwo nie wiecie jak znajomość regulaminu może usprawnić wejście na skocznie kibiców. To co się działo rok temu przed wejściem na Wielką Krokiew do sektora C to był horror dla wielu ludzi. Po pierwsze, ochrona tak czy inaczej musi nas sprawdzić dokładnie, czy nie wnosimy niebezpiecznych przedmiotów. Także po co wnosić coś czego nam nie wolno, a później jeszcze się tłumaczyć ochronie? Po drugie, znajmy swoje prawa! Ochrona też niestety Święta nie jest… Poniżej w punktach przedstawię Państwu co jest dozwolone, a co jest zabronione.

Co musimy zabrać?

 1. Bilet uprawniający nas do wejścia na dany sektor – Jest to niezbędny element aby móc uczestniczyć w imprezie sportowej. Bilet musi zostać zakupiony w autoryzowanym punkcie przez organizatora. UWAGA! Bilet musi być w nienaruszonym stanie (tzn. nie może być naruszony, w częściach, mieć nieczytelny kod kreskowy). W przeciwnym razie posiadacz takiego biletu nie będzie wpuszczony na teren obiektu! Z tyłu biletów organizator umieścił podstawowe informacje dla kibiców takie jak: program zawodów, informacja o otwarciu bram, informacja o ewentualnym zwrocie biletów itp.. Jest też również mapka przedstawiająca położenie danego sektora oraz usytuowanie bram wejściowych i ich numerów. Na teren skoczni możemy wejść tylko raz!
 2. Dokument tożsamości ze zdjęciem – Będzie nam on potrzebny do ewentualnego zidentyfikowania nas. Organizator prosi również o malowanie twarzy w barwy narodowe w taki sposób aby identyfikacja na podstawie dokumentu była możliwa.

Co możemy wnieść?

 1. Flagę narodową z plastikowym uchwytem
 2. Termos z ciepłym napojem (kawa, herbata) – Ochrona może sprawdzić zawartość termosu żeby wykluczyć obecność alkoholu w środku.
 3. Aparat fotograficzny bez wymiennej optyki (lustrzanki i bezlusterkowce są zakazane – więcej w punkcie Czego wnieść nie możemy?)
 4. Biało – czerwone barwy! – Czapki, szaliki, flagi i inne biało-czerwone gadżety są dozwolone i mile widziane. Zakopiańską tradycją są również trąbki. Weźcie koniecznie!

Czego wnieść nie możemy?

 1. Materiały wybuchowe, Wyroby pirotechniczne (petardy, zimne ognie, race, pochodnie itp.), Materiały pożarowo niebezpieczne
 2. Przedmioty mogące zagrozić życiu lub zdrowiu ludzkiemu (kije basebolowe, metalowe rurki, noże itp.
 3. Napoje w opakowaniach plastikowych i kartonowych powyżej 0,2l
 4. Napoje w puszkach
 5. Napoje w opakowaniach szklanych
 6. Środki odurzające oraz substancje psychotropowe
 7. Napoje alkoholowe – Napisze szczerze. Nie rozumiem po co kibice chcą wnosić alkohol na skocznie. Na terenie skoczni w strefach gastronomicznych zostanie uruchomiona sprzedaż piwa. Ochrona jeżeli znajdzie alkohol w Państwa torbach to automatycznie go wyrzuci. W zeszłym roku mogła ona spokojnie otworzyć sklep monopolowy po jednym dniu zawodów. Na rozgranie na skoczni proponuje herbatkę, a alkohol po zawodach.
 8. Flagi z uchwytami drewnianymi i metalowymi
 9. Zabrania się okrzyków prowokujących lub nawołujących do zakłócenia porządku i bezpieczeństwa, mogących stanowić zarzewie konfliktu, obraźliwych lub poniżających inne osoby z uwagi na ich płeć, rasę, wyznanie, wiek, przekonania lub z jakiegokolwiek innego powodu
 10. Zabrania się niszczenia tablic informacyjnych, koszy na śmieci, ławek oraz wszelkich innych obiektów i mienia, a także samowolnego przemieszczania urządzeń i mienia znajdującego się na terenie imprezy oraz wzniecania ognia
 11. Aparaty fotograficzne z wymienną optyka ( np. tzw.”lustrzanki”) – I tutaj mam pewien problem z wyjaśnieniem tego punktu bowiem, taka informacja widnieje na oficjalnej stronie Pucharu Świata w Zakopanem, a nie widnieje w regulaminie imprezy masowej Pucharu Świata w Zakopanem. Skoro regulamin jest wiążący to powinniśmy się odnieść do jego przepisów. Postaram się do czwartkowego wieczora wyjaśnić tą kwestie. Jeżeli by się jednak okazało, że ten zakaz obowiązuję, jest on dla mnie bezsensu. No bo jak możemy komuś wyrządzić krzywdę lustrzanką lub bezlusterkowcem? Może chodzi o lampę błyskową, która na skoczni generalnie jest zabroniona? Bez przesady, kibice są w dość sporej odległości od skoczków, żeby ta lampa mu przeszkodziła w oddaniu dobrego skoku. Aczkolwiek uprasza się o nie korzystanie z lampy błyskowej podczas zawodów skoków narciarskich (akredytowani fotoreporterzy mają całkowity zakaz w czasie trwania zawodów). Zakaz ten byłby bardzo niesprawiedliwy w stosunku do polskich kibiców, którzy chcą mieć dobrej jakości zdjęcia. W Austrii czy Niemczech takich zakazów nie ma.

Kibice, którzy nie będą stosować się do postanowień zawartych w regulaminach imprez zostaną usunięci ze skoczni.

Regulamin Imprezy masowej – Zakopane 2015

Regulamin Obiektu – Skocznia Narciarska im. Adama Małysza Wisła Malinka

Kilka porad…

Ubierzmy się ciepło! – W czasie zawodów w Wiśle i Zakopanem pogoda może nie sprzyjać. Będziemy stać kilka godzin na chłodzie, a to nie dobrze wpływa na nasz organizm. Szanowni Państwo uwierzcie mi. Po zeszłym roku ten temat jest mi bardzo dobrze znany…

Jeżeli zależy nam na dobrym miejscu na trybunach skoczni to musimy dużo wcześniej ustawić się w kolejce pod bramą! Najwytrwalsi stoją już od 8:00 rano!

Na terenach obiektów sportowych w Wiśle i Zakopanem będą zorganizowane strefy gastronomiczne, w których będzie można kupić ciepły posiłek oraz napój. Dozwolona będzie również sprzedaż dopuszczonego piwa do 3,5 % wg. Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych (zmiana Dz. U z 2011r. nr 217 poz. 1280).

Gdzie zaparkować?

Najlepiej zostawić samochód przy posesji w której mamy nocleg lub gdzieś poza centrum miasta i w znacznie dalszej odległości od skoczni. W okresie zawodów nastąpi zmiana organizacji ruchu na ulicach otaczających skocznie. W czasie trwania zawodów będą one wyłączone z ruchu. W Wiśle najlepiej będzie skorzystać z przewozu autobusowego Firmy WISPOL (więcej o ofercie pod tym linkiem). Skocznia w Zakopanem jest usytuowana bliżej centrum niż ta w Wiśle. Dojść do niej od Krupówek można w 10 minut.

Wykaz parkingów Wisła

Wykaz parkingów Zakopane

Crowd Supporters = dobra zabawa w Zakopanem!

Po raz kolejny zabawę na trybunach będzie prowadziła ekipa Crowd Supporters! To oni będą odpowiadać za oprawę artystyczną imprezy. Zapewne jak co roku zapewnią wszystkim kibicom dużo atrakcji. Jedną z nich będzie Flashmob Party. Celem tej zabawy będzie stworzenie przez kibiców biało-czerwonej flagi naszego kraju. Będą nam do tego potrzebne białe lub czerwone światło/opaski LED. I teraz UWAGA! Osoby będące w sektorach B i D oraz sektor VIP od lewej strony patrząc na skocznie przynoszą białe światło/opaskę LED. Kibice będący w sektorach A i C oraz sektor VIP od prawej strony patrząc na skocznie przynoszą czerwone światło/opaskę LED. Opaski takie zapewne będzie można zakupić pod skocznią w dniu zawodów.

Kolejną tradycją zakopiańskich konkursów jest „Akcja Miś”. Na konkurs indywidualny w niedziele każdy kibic może przynieść misia, którego po zakończeniu ceremonii wręczania nagród rzuci na wybieg skoczni. Misiami zebranymi w akcji zostaną obdarowane dzieciaki z domów dziecka.

Nie zapomnijcie zabrać ze sobą biało-czerwonych barw oraz trąbki!

Apel do kibiców którzy będą czekać w kolejce do wejścia na obiekt!

Bardzo chciałabym prosić wszystkich kibiców o zachowanie szczególnej ostrożności w czasie czekania na wejście na swój dany sektor. Zaręczam Państwu, że jak wszyscy się dostosujemy do zasad regulaminu to sprawdzanie biletów jak i kontrola przez ochronę przebiegnie bardzo sprawnie. Proszę też o nie przypieranie przodu kolejki przez osoby, które są z tyłu. Pamiętajmy o tym, że wśród nas będą małe dzieci, które będą bardzo przestraszone zaistniałą sytuacją. Zachowujmy się z kulturą, a nie jak dzicz, a na pewno wszyscy o czasie znajdą się w swoich sektorach!

ŻYCZĘ DOBREJ ZABAWY W WIŚLE I ZAKOPANEM! DO ZOBACZENIA NA SKOCZNI!

Źródło: Infromcja własna / www.wisla-malinka.com / www.worldcup-zakopane.pl

Mateusz Król
Obserwuj

7 thoughts on “Poradnik kibica przed Pucharem Świata w Wiśle i Zakopanem!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.