Pomnik Adama Małysza do likwidacji. To był symbol “małyszomanii”

fot. M. Rudzińska

Lada dzień z urzędu miejskiego w Wiśle zniknie wyjątkowy pomnik Adama Małysza. Czekoladowy posąg nie wytrwał próby czasu. – Renowacja, po oględzinach, nie ma najmniejszego sensu, stąd decyzja o jego likwidacji – informują przedstawiciele wiślańskiego magistratu.

fot. M. Rudzińska

“Ostatnia szansa na zobaczenie białej czekoladowej figury Adama Małysza w Wiśle! Jest to jedno z tych miejsc, które w przeciągu ostatnich dwudziestu lat odwiedzał praktycznie każdy turysta w Perle Beskidów” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta w Wiśle. Chwilę później urzędnicy dodają, że legendarny wręcz posąg zostanie zlikwidowany.

Legendarny posąg Małysza do likwidacji

Czekoladowa figura jednego z najlepszych skoczków w historii została wykonana w 2001 roku przez cukierników zrzeszonych w Stowarzyszeniu Cukierników RP w podziękowaniu dla wiślańskiego mistrza. Powstała z bloku białej czekolady o wadze 330 kilogramów. Figura ma wysokość 2,5 metra i waży 180 kilogramów. Rzeźbieniem w czekoladzie zajmowało się ośmiu cukierników, a zajęło im to 264 godziny.

Początkowo figura nie była w żaden sposób chroniona i wielu rozentuzjazmowanych kibiców próbowało sprawdzić jak smakuje ich idol. Jeden z nich nawet odgryzł Adamowi ucho! W 2007 roku czekoladowa postać przeszła gruntowną rekonstrukcję, której podjęła się firma Wedel. Małysz otrzymał nowe narty, wyrzeźbiono także dodatkową, czwartą Kryształową Kulę. Obecnie figura znajduje się w specjalnej szklanej gablocie i stanowi jedną z największych atrakcji związanych z Orłem z Wisły.

W ubiegłym roku portal Sport.pl donosił, że pomnik zaczyna niszczeć.

– Ta rzeźba jest już po prostu stara i faktycznie przydałby się jej kolejny remont. Miasto próbowało się dowiedzieć, ile kosztowałoby zrobienie nowego pomnika z czekolady, ale firmy przysłały za to przewidywane kwoty tak ogromne, że to niemożliwe do wykonania. Nikt takich pieniędzy za to nie zapłaci – mówił wspomnianemu portalowi sam Małysz.

Będzie nowy pomnik Małysza

Teraz wiadomo, że naprawy nie będzie.

– Posąg, jak widać na zdjęciu, jest mocno wysłużony, a renowacja, po oględzinach, nie ma najmniejszego sensu, stąd decyzja o jego likwidacji – donoszą pracownicy wiślańskiego magistratu. Dobra informacja jest jednak taka, że na jego miejsce powstanie zupełnie nowy.

– Jeszcze przed Majówką w jego miejsce pojawi się nowa rzeźba, również z czekolady, ale tym razem już w pełnym kolorze, wykonana przez Creative Pastry Chef Damian Wiśniewski! Widzieliśmy jak postępują prace – tak naprawdę są już na końcowym etapie – napisano w komunikacie na Facebooku.

Źródło: Facebook / Sport.pl / Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj