Polsko czeska współpraca. Imprezy sportowe najwyższej rangi niebawem mogą powrócić do Jakuszyc i Harrachova

fot. M. Król

Podczas odbywającego się  w Karpaczu Forum Ekonomicznego strona Polska i Czeska podpisały memorandum, w którym obie zobowiązują się do współpracy przy powstaniu transgranicznego ośrodka sportów zimowych. Obiekty w Jakuszycach i w Harrachovie mają zostać połączone, co ma dać impuls do organizacji zawodów najwyższej rangi z Pucharem Świata włącznie. Podpisanie umowy daje nadzieję, że legendarna skocznia Certak, ponownie będzie gościć najlepszych skoczków świata.

fot. M. Król

Podczas odbywającego się co roku w Karpaczu Forum Ekonomicznego marszałek województwa dolnośląskiego  Cezary Przybylski oraz przedstawiciele Kraju Libereckiego podpisali memorandum o współpracy w zakresie budowy transgranicznego ośrodka sportów zimowych. Zarówno Polacy jak i Czesi zobowiązują się w nim do przeprowadzenia niezbędnych modernizacji na obiekcie Certak oraz w Jakuszycach. Współpraca ma gwarantować możliwość organizacji na obiektach imprez sportowych najwyższej rangi.

Czesi i Polacy razem na rzecz narciarstwa

– Podpisujemy dziś dokument w którym deklarujemy chęć i gotowość do współpracy przy organizacji imprez sportowych rangi międzynarodowej. Łącząc siły z krajem Libereckim, wzmacniany nasz wspólny potencjał. To kolejny dowód naszej wieloletniej bardzo dobrej współpracy – powiedział marszałek Cezary Przybylski.

– W myśl porozumienia strona czeska planuje finansowe wsparcie rekonstrukcji skoczni narciarskich w Harrachovie z budżetu państwa. Województwo Dolnośląskie, Dolnośląski Park Innowacji i Nauki oraz miasto Szklarska Poręba dołożą starań do modernizacji jakuszyckich tras biegowych. Sportowcy z Polski oraz Czech wspólnie będą mogli korzystać z infrastruktury DCS, nowoczesnego ośrodka narciarstwa biegowego i biathlonu, oraz skoczni narciarskich w Harrachovie. Będzie to stwarzało w przyszłości możliwości ubiegania się o prawo do organizacji wydarzeń sportowych rangi mistrzowskiej – głosi komunikat biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego województwa dolnośląskiego.

Skocznie popadają w ruinę

Już od dłuższego czasu pojawiały się plany odbudowy historycznej skoczni w Harrachovie. To właśnie tam w 2001 r. w zawodach Pucharu Świata dwukrotnie zwyciężał orzeł z Wisły. Ostatnie zawody na obiekcie Certak odbyły się w 2014 r. a były nimi mistrzostwa świata w lotach narciarskich. Niestety od tego czasu obiekt popadał w ruinę. W maju tego roku nowy burmistrz Harrachova ogłosił plany odbudowy skoczni, o czym informowaliśmy tutaj. Odbyły się w tej sprawie już nawet pierwsze konsultacje z FIS. Memorandum zawarte między Polską a Czechami wydaje się pierwszym krokiem do powrotu wielkich skoków do Czech i odbudowy legendarnego obiektu.

W ostatnich latach w Jakuszycach dokonano wielu inwestycji. Powstało tam między innymi Dolnośląskiego Centrum Sportu w Jakuszycach. W 2012 i 2014 r. na polanie Jakuszyckiej odbyły się zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich. W biegu na 10 km stylem klasycznym w obydwu latach triumfowała Justyna Kowalczyk. Co ciekawe strona czeska także dysponuje trasami biegowymi, które miejscami są połączone z tymi Polskimi. Współpraca daje nadzieję na to, że nie tylko skoczkowie, ale i najlepsi biegacze świata powrócą do rywalizacji na obiektach.

Źródło: skoki.net, eska.pl