Polskie zwycięstwa panczenistów w Inzell

13:16, 23.10.2016 Kamil Karczmarek

Triumfy Sebastiana Kłosińskiego, Artura Wasia, Konrada Niedźwiedzkiego i Katarzyny Woźniak oraz wiele innych świetnych występów innych naszych reprezentantów w Inzell powoduje, że trenerzy naszej kadry będą mieli ciężki orzech do zgryzienia przy ustalaniu składu na pierwsze zawody Pucharu Świata.

Zawody International Race na torze w Inzell są również krajowymi kwalifikacjami na azjatycką część Pucharu Świata. Najbardziej cieszy na start naszych panczenistów na dystansie 1500 metrów, które wynikiem 1.46,09 wygrał powracający do zdrowia po wypadku Konrad Niedźwiedzki. Na podium stanęło także dwóch innych naszych łyżwiarzy. Na drugim miejscu uplasował się Zbigniew Bródka (1.46,83), a trzeci był Sebastian Kłosiński (1.47,61). W czołowej dziesiątce znalazł się również piąty Adrian Wielgat. Sobotnia rywalizacja na 500 metrów padła łupem Artura Wasia. Polak uzyskał wynik 34.96 sekund i wyprzedził Niemca Nico Ihle oraz Włocha Davida Bosa. Na siódmym miejscu uplasował się Piotr Michalski, który na tym samym dystansie dzień wcześniej był drugi. Polski sprinter osiągnął wynik 35,51, a Mirko Giacomo Nenzi, który wygrał zawody pokonał 500 metrów w czasie 35,45.

Na dystansie 1000 metrów podobnie jak na 1500 metrów mieliśmy trzech Polaków na podium. Zwyciężył rezultatem 1.10,35 Sebastian Kłosiński przed Wasiem i Bródką. Na słowa uznania zasłużył w biegu na 3000 metrów Mateusz Owczarek, który ustanowił nowy rekord kraju juniorów (3.54,82). Dało mu to 9. miejsce tuż przed Arturem Janickim. Na podium wyścigu na 5000 metrów wskoczył Jan Szymański, który osiągnął wynik 6.29,77. Polak został sklasyfikowany za Nowozelandczykiem Peterem Michaelem (6.21,20) i Duńczykiem Viktorem Haldem Thorupem (6.26,59).

Polskie zawodniczki całkowicie zdominowały zawody na dystansie 3000 metrów. Wygrała Katarzyna Woźniak (4.09,63), tuż za nią uplasowały się Magdalena Czyszczoń (4.11,47) oraz Luiza Złotkowska (4.12,04). Czwarte miejsce przypadło Katarzynie Bachledzie-Curuś z wynikiem 4.13,08. Na piątym miejscu sklasyfikowana została nowa rekordzistka Polski juniorek Karolina Bosiek, jej nowy rekord wynosi 4.14,05. Bosiek ustanowiła także rekord kraju wśród juniorek na 1500 metrów, tutaj jej wynik to 2.00,13 co dało jej 8. pozycję. Zawody na królewskim dystansie należały do Czeszek, gdyż pierwsza była Martina Sablikowa (1.56,46), a trzecia Nikola Zdrahalowa. Pomiędzy naszymi południowymi sąsiadkami z wynikiem 1.58,66 znalazła się Katarzyna Woźniak. Zawody sprinterek wygrały Elina Risku z Finlandii i reprezentantka gospodarzy Judith Dannhauer. Kaja Ziomek była na trzecim i czwartym miejscu, lepszy wynik czyli 40,04 osiągnęła Polka podczas drugiego startu. Bieg na 1000 metrów wygrała Maarit Lennstra, Holenderka osiągnęła czas 1.16,53. Na podium stanęły również Gabriele Hirschibichler oraz Sablikowa. Najlepsza z Polek z rezultatem 1.17,26 była czwarta Natalia Czerwonka.