PolSKI Mistrz: V edycja Młodzieżowego Pucharu Polski za nami

fot. PZN

Ośrodek PKL Mosorny Groń był areną zmagań V edycji Młodzieżowego Pucharu Polski w narciarstwie alpejskim, która w weekend odbyła się w Zawoi. Podczas dwóch dni rywalizacji uczestnicy programu PolSKI Mistrz walczyli o medale w dwóch konkurencjach: slalomie gigancie oraz slalomie. Najwięcej złotych krążków zdobyli reprezentanci klubu Team MB Szczyrk, którzy trzykrotnie stawali na najwyższym stopniu podium.

Po raz pierwszy tej zimy zawody rozgrywane w ramach Programu PolSKI Mistrz odbywały się w ośrodku PKL Mosorny Groń w Zawoi. Pierwszego dnia zmagań uczestnicy Młodzieżowego Pucharu Polski rywalizowali w slalomie gigancie, natomiast w niedzielę rozegrany został slalom. Każdego dnia na starcie zawodów zobaczyliśmy ponad 150 młodych narciarzy alpejskich, którzy rywalizowali o medale w dwóch kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn: Młodziczka i Młodzik oraz Juniorka Młodsza i Junior Młodszy.

Pierwsze w karierze zwycięstwo w Młodzieżowym Pucharze Polski odniósł w sobotę Wojciech Gałuszka, który z dużą przewagą wygrał slalom gigant w kategorii Junior Młodszy. – Jestem trochę zaskoczony tym zwycięstwem, bo ostatnio gigant szedł mi trochę gorzej. W sobotę jednak zrobiłem swoje i o dziwo zdobyłem pierwsze miejsce, z czego bardzo się cieszę – mówi z uśmiechem na twarzy Wojciech Gałuszka. – W pierwszym przejeździe dałem z siebie 100% i zyskałem dość dużą przewagę nad rywalami, a w drugim po prostu ją utrzymałem. Chociaż ten przejazd wykonałem asekuracyjnie i nie był to taki przejazd życiowy na pełen gwizdek. Generalnie obydwa przejazdy były bardzo dobre w moim wykonaniu – dodaje. – Trasa giganta była świetna, stok był fajnie przygotowany, świeciło słoneczko i warunek był doskonały – podkreśla 16-latek. – Dużo bardziej wolę slalom, chociaż w gigancie też pokazałem, że coś potrafię i mam nadzieję, że w następnym zawodach będzie równie dobrze jak na tym gigancie – podsumowuje Gałuszka.

Po raz pierwszy tej zimy na najwyższym stopniu podium stanęła Magdalena Bańdo, która wygrała slalom gigant wśród Juniorek Młodszych. Podopieczna Macieja Bydlińskiego uzyskała najlepszy czas zarówno pierwszego, jak i drugiego przejazdu. – Sobota była dla mnie bardzo udana i bardzo cieszę się z wygranej. Obydwa przejazdy były dobre w moim wykonaniu, chociaż nie pokazałam jeszcze tego, na co mnie tak naprawdę stać, ale to wystarczyło do zwycięstwa – podkreśla 15-latka. – W ogóle nie zastanawiałam się przed zawodami nad tym, co mogę osiągnąć. Po prostu chciała dać z siebie wszystko, bo liczy się dobry przejazd, a nie miejsce – dodaje. Magdalena Bańdo podczas tego weekendu zdobyła również brązowy medal w slalomie. – Moje przejazdy slalomu nie były złe, ale wiem, że potrafię lepiej jeździć, co pokazuję na treningach, ale mimo wszystko jestem zadowolona również i z występu w slalomie – ocenia reprezentantka klubu Team MB Szczyrk.

Pierwszy złoty medal wywalczył również Tomasz Macek z Klubu Sportowego Beskidy Bielsko-Biała. 15-latek był najlepszy w slalomie w kategorii Junior Młodszy. – Jestem bardzo zaskoczony, bo nie sądziłem, że wygram. Szczególnie, że po pierwszym przejeździe miałem dość dużą stratę, ale udało się, więc z tego bardzo się cieszę – opowiada zadowolony Macek. – Ten drugi przejazd rzeczywiście był bardzo dobry i najlepszy z tych wszystkich przejazdów w tegorocznych zawodach. Dzięki dobrej jeździe udało się odrobić stratę i nie dać się dogonić innym – dodaje. – Zdecydowanie w slalomie czuję się lepiej, aczkolwiek obydwie konkurencje uwielbiam jeździć na treningach i sprawia mi to radość – zaznacza Tomasz Macek. – Pogoda nas nie rozpieszczała, ale organizatorzy spisali się bardzo dobrze i zrobili wszystko, aby udało się rozegrać ten slalom – podsumowuje.

Medaliści i medalistki w slalomie gigancie

Młodziczka

Maria Majcher – Mitanski Zakopane
Nikola Komorowska – AZS Zakopane
Barbara Kolasa – KS Firn Zakopane

Młodzik

Stanisław Sarzyński – KS Sportup
Kamil Koralewski – KS Skivegas Stanek Race Academy
Piotr Koźbiał – KS Live
Juniorka Młodsza

Magdalena Bańdo – Team MB Szczyrk
Hanna Zięba – KS Tatra Ski Academy
Karolina Krasnodębska – AN Skillz Kraków
Junior Młodszy

Wojciech Gałuszka – Team MB Szczyrk
Piotr Szeląg – Mitanski Zakopane
Jan Łodziński – Team MB Szczyrk

Medaliści i medalistki w slalomie

Młodziczka

Nikola Komorowska – AZS Zakopane
Barbara Kolasa – KS Firn Zakopane
Anna Niżnik – MUKS Śmig Zakopane
Młodzik

Stanisław Sarzyński – KS Sportup
Antoni Cukier – KS Frajda Zakopane
Piotr Koźbiał – KS Live
Juniorka Młodsza

Joanna Książek – Team MB Szczyrk
Maja Woźniczka – KS Beskidy Bielsko-Biała
Magdalena Bańdo – Team MB Szczyrk
Junior Młodszy

Tomasz Macek – KS Beskidy Bielsko-Biała
Igor Szymański – Team MB Szczyrk
Mikołaj Sosnowski – WKN Warszawa

Szczegóły dotyczące zawodów można znaleźć na stronie Polskiego Związku Narciarskiego oraz na fanpage’u PolSKI Mistrz.

Źrodło: Polski Związek Narciarski

Mateusz Król
Obserwuj