Polski biathlon zgłasza aspiracje

WIN_20151014_092356Jesteśmy na Forum Nordicum 2015. Wczoraj cały dzień poświęcony był dyscyplinom narciarstwa klasycznego (więcej o tym wkrótce), natomiast dziś mamy prezentacje związane z biathlonem. Niedawno swój czas miała nasza ekipa, a przemawiała sama prezes PZBiath – Dagmara Gerasimiuk.

Mieliśmy okazję przyjrzeć się nieco szerze sytuacji biathlonu w Polsce. Gerasimiuk podkreśliła już na samym wstępie, że ta dyscyplina w naszym kraju musi zmagać się z potężnie popularnymi skokami narciarskimi i biegami. – Walczymy jednak, aby w przyszłych sezonach to biathlon był na czele – odważnie przyznała prezes. Najlepszą ku temu okazją, mają być Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczang 2018. – Chcemy powalczyć tam o medale – mówiła. Na prezentacji multimedialnej przedstawiono sytuacje popularności biathlonu. Prezes podkreślała, że w badaniach nad rozpoznawalnością polskich biathlonistów, tylko osiem osób potrafiło rozpoznać sportowca. – To bardzo mało – komentowała.

Nie ulega wątpliwości, że biathlon jest dyscypliną, w której ostatnio zdobywamy sukcesy. W dzisiejszym wystąpieniu Dagmara Gerasimiuk pokazywała imprezy, które mają na celu popularyzację tego sportu. Celuj w Igrzyska, czy Biathlon dla każdego, rokrocznie przyciąga coraz więcej chętnych. Polski Związek Biathlonu skupił całą swoją uwagę na kadrze kobiecej. Postanowiliśmy zatem dopytać, jak wygląda sytuacja w drużynie męskiej. Prezes powiedziała, że to trudne pytanie. – Mamy tutaj problem, bo jest bardzo mało chętnych do sportu wyczynowego – tłumaczyła Gerasimiuk. – Mamy jednak nazwiska Janik i Penar, na które zwrócę Państwa uwagę. Wspomniane przez prezes nazwiska, to młodzi chłopcy, którzy odnoszą dość dobre wyniki juniorskie. – Jednak naszą domeną jest biathlon kobiecy, męski trzeba będzie pomału rozwijać – zakończyła.

Forum Nordicum w Szklarskiej Porębie trwa od poniedziałku do czwartku. To pierwszy raz, kiedy dziennikarze specjalizujący się w narciarstwie klasycznym i biathlonie, zjechali się do naszego kraju. Wczorajszy program poświęcony był dyscyplinom FIS. Przemawiał m.in. prezydent FIS Gian Franco Casper (Czytaj o tym) oraz Walter Hofer. O pierwszym dniu więcej wkrótce.

Źródło: Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.