Polscy narciarze uczczą pamięć pierwszych więźniów Auschwitz

fot. Wydawnictwo Marginesy Sp z o.o.

Zbliża się 80. rocznica deportacji polskich więźniów z tarnowskiego więzienia do Auschwitz. Do oddania hołdu osobom z pierwszego transportu do obozu zagłady przyłączają się polscy skoczkowie i biegacze narciarscy.

fot. Wydawnictwo Marginesy Sp z o.o.

Zachęcamy Was do wzięcia udziału w wielkiej Narodowej Wirtualnej Sztafecie Pamięci o więźniach Pierwszego Transportu do KL Auschwitz z 14 czerwca 1940 roku. Uczestnikami tego transportu było 728 głównie młodych polskich niepodległościowców i przedstawicieli polskich elit, przewiezionych z więzienia w Tarnowie – czytamy w komunikacje organizatora wydarzenia.

W pierwszym transporcie do Oświęcimia trafił znakomity polski narciarz Bronisław Czech. To jemu cześć oddadzą sportowcy Polskiego Związku Narciarskiego. – Mam zaszczyt reprezentować w Sztafecie i oddać w niej hołd więźniowi numer 349. To Bronisław Czech. Cześć Jego Pamięci! Bronisław to m.in. trzykrotny olimpijczyk, taternik, ratownik górski oraz instruktor narciarski – napisał na swoim profilu społecznościowym Maciej Staręga.

Staręga przy okazji zachęcił swoich kibiców do zapoznania się bliżej z sylwetką Bronisława Czecha. Do Narodowej Wirtualnej Sztafety Pamięci przyłączyli się także m.in. Dawid Kubacki, Maciej Kot, Tomasz Pilch, Kacper Antolec, Dominik Bury, Mateusz Haratyk czy Maryna Gąsienica-Daniel. Szczegóły wydarzenia znajdziecie tutaj.

A postać Bronisława Czecha możecie bliżej poznać dzięki książce Dariusza Jaronia “Skoczkowie. Przerwany lot. Marginesy”. Więcej o niej pisaliśmy tutaj.

Źródło: Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj