Polscy alpejczycy startowali w zawodach dzieci Vrátna Interkriterium 2018, Juliusz Kierkowski na podium w slalomie

15:23, 25.01.2018 Marek Cielec

W słowackim ośrodku narciarskim Vrátna w dniach 23-24. stycznia odbyły się po raz 37. międzynarodowe zawody w narciarstwie alpejskim dzieci Vrátna Interkriterium 2018. Udział w tych zawodach brali także młodzi zawodnicy z Polski w kategoriach U16 i U14. Najlepszy wynik spośród Polaków uzyskał Juliusz Kierkowski, który w slalomie w grupie U14 zajął 3. miejsce.

W zawodach Vrátna Interkriterium brali udział przede wszystkim zawodnicy ze Słowacji i innych krajów Europy wschodniej oraz Holandii, Australii Kazachstanu i Izraela. Polskę reprezentowali Gabriela Hopek, Olga Nowotna, Anna Skarbek-Malczewska, Bartłomiej Sanetra, Marek Zwijacz, Jan Zakrzewski, Jan Skała (U16) i Hanna Zięba, Karolina Jankowska, Zofia Gąsienica-Mikołajczyk, Marcelina Majerczyk, Ewa Zwijacz, Maksym Zajączkowski, Piotr Szeląg, Mikołaj Sosnowski, Juliusz Kierkowski, Kacper Walas, Robert Macewicz, Tomasz Korczak i Szymon Zarzycki (U14).

Pierwszego dnia - 23 stycznia - alpejczycy rywalizowali w slalomie gigancie. W kategorii U14 dziewcząt całe podium należało do Słowaczek. Zwyciężyła Nikola Repaska. Najlepsza z Polek - Hanna Zięba - zajęła 6. miejsce. Na 20. pozycji sklasyfikowana została Karolina Jankowska, na 24. Zofia Gąsienica-Mikołajczyk, na 34. Marcelina Majerczyk, a na 35. Ewa Zwijacz.

W tej samej grupie wiekowej u chłopców triumfował Słowak Robert Ruffini. Na 5. miejscu uplasował się Polak Maksym Zajączkowski. W czołowej dziesiątce znalazł się także drugi z naszych reprezentantów Piotr Szeląg na pozycji 9. Na 11. lokacie zawody zakończył Mikołaj Sosnowski, na 18. Juliusz Kierkowski, na 28. Kacper Walas, na 38. Robert Macewicz. Tomasz Korczak i Szymon Zarzycki nie ukończyli przejazdu.

Wyniki GS dziewcząt U14

Wyniki GS chłopców U14

W gigancie dla zawodniczek do lat 16 najlepsza była reprezentująca Słowację Rebeka Jancova. Najlepiej z Polek spisała się Gabriela Hopek, która zajęła 7. miejsce. Pozostałe dwie Polki nie zostały sklasyfikowane. Olga Nowotna nie ukończyła pierwszego przejazdu, a drugiego Anna Skarbek-Malczewska, zajmująca po pierwszej rundzie 11. miejsce.

Słowacko-słoweńskim zwycięstwem zakończył się gigant chłopców U16. Pierwsze miejsce wywalczyli ex-aequo Słowak Vaclav Klein i Słoweniec Matija Danilovic. Dwóch Polaków ukończyło oba przejazdy: Marek Zwijacz, który uplasował się na 8. miejscu oraz Bartłomiej Sanetra na miejscu 18. W drugim przejeździe wypadli Jan Skała (17. po pierwszym przejeździe) oraz Jan Zakrzewski, który na półmetku zajmował wysoką 5. pozycję.

Wyniki GS dziewcząt U16

Wyniki GS chłopców U16

Drugi dzień zmagań podczas  Vrátna Interkriterium przeznaczony był na jazdę w slalomie. Nikola Repaska okazała się najlepszą zawodniczką także w tej konkurencji w grupie U14. Hanna Zięba ponownie była najlepszą z Polek i sklasyfikowana została na 18. miejscu. Ewa Zwijacz była 27., Marcelina Majerczyk i Zofia Gąsienica-Mikołajczyk nie ukończyły drugiego przejazdu, a Karolina Jankowska została zdyskwalifikowana.

Sukces z giganta powtórzy w slalomie chłopców w grupie U14 Robert Ruffini. Na podium stanął reprezentant Polski - Juliusz Kierkowski, który zajął 3. miejsce. Szymon Zarzycki zamknął czołową dziesiątkę, Robert Macewicz był 28., natomiast pozostali zawodnicy nie ukończyli pierwszego bądź drugiego przejazdu. W pierwszym odpadli Maksym Zajączkowski, Mikołaj Sosnowski, Kacper Walas, Piotr Szeląg, a w drugim Tomasz Korczak (po pierwszym przejeździe na 18. miejscu).

Wyniki SL dziewcząt U14

Wyniki SL chłopców U14

W slalomie dziewcząt z kategorii U16 triumfowała Rebeka Jancova. Gabriela Hopek tym razem znalazła się poza czołową dziesiątką, na miejscu 13. Druga z Polek - Olga Nowotna - uplasowała się na 28. miejscu, a kolejna z reprezentantek Polski - Anna Skarbek-Malczewska - po drugim przejeździe została zdyskwalifikowana (po pierwszym na 24. miejscu).

Wśród chłopców do lat 16 najlepszy w slalomie był Czech David Kubes. Bartłomiej Sanetra uplasował się na 10. lokacie, a Jan Skała na 18. Marek Zwijacz nie ukończył pierwszego przejazdu, a Jan Zakrzewski został zdyskwalifikowany.