Polki przerwały punktową serię PŚ!

Weronika Nowakowska-Ziemniak, Magdalena Gwizdoń oraz Krystyna Guzik łącznie w pierwszych trzech biegach obecnego sezonu wywalczyły 94 punkty do klasyfikacji generalnej PŚ. Jest to najgorszy wynik początek sezonu od ostatnich pięciu lat.

W klasyfikacji generalnej tegorocznego PŚ na 23. miejscu  plasuje się Weronika Nowakowska-Ziemniak,  na 26. lokacie znajduje się  Magdalena Gwizdoń, a Krystyna Guzik zajmuje 35. pozycję. Sumując dorobek punktowy trójki naszych zawodniczek otrzymujemy 94 punkty, co stanowi najgorszy wynik w od sezonu 2009/10.

O ile bieg na 15km oraz sprint w wykonaniu naszych biathlonistek mieścił się w pojęciu „normy”, o tyle sporym zawodem okazał się niedzielny bieg na dochodzenie. Żadna z reprezentantek Polski nie zdołała wywalczyć punktów PŚ. Ostatni tak słaby występ zanotowały one w styczniu 2011 roku w Ruhpolding. Wtedy to w biegu na dochodzenie honoru reprezentacji broniła tylko Paulina Bobak. Nieudanie, bo zajęła 53. miejsce. Wcześniej w sprincie słabo spisały się Magdalena Gwizdoń (69. miejsce) i Karolina Pitoń (93. miejsce), a Agnieszka Cyl nie stanęła w ogóle na starcie. Najlepszy start sezonu nasze zawodniczki odnotowały dwa lata temu, gdy zgromadziły 217 punktów. Największą część tamtego dorobku wywalczyła Krystyna Guzik, która po trzech biegach zajmowała ósme miejsce w klasyfikacji pucharowej.

Żeby statystyka była wymierna trzeba było sprowadzić ją do wspólnego mianownika. Wcześniej punkty do klasyfikacji zdobywało trzydzieści pierwszych biathlonistek, a za zwycięstwo przyznawano najpierw sto, a potem pięćdziesiąt punktów. Od kilku sezonów punktuje czterdzieści zawodniczek, a za zwycięstwo przyznaje się sześćdziesiąt punktów. Poniższe wyliczenia zostały ujednolicone w oparciu o aktualnie obowiązujący system naliczania punktów pucharowych.

Źródło: biathlon.pl