Polacy zakończyli zgrupowanie w Oberstdorfie

kamil-stoch
fot. Jagoda Wojas

Kamil Stoch, Maciej Kot, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Klemens Murańka, Aleksander Zniszczoł oraz Andrzej Stękała wraz ze sztabem odwiedzili niemiecki Oberstdorf w celu treningu na torach lodowych. Stefan Horngacher właśnie w taki sposób przygotowuje naszych skoczków do rozpoczęcia sezonu w Kuusamo.

img_20161026_103546179_hdr_2
fot. Alicja Kosman/PZN

Sam Kamil Stoch czuł się dobrze na skoczni, według niego to zgrupowanie było bardzo dobre i udało się na nim zrobić dużo pracy. – Udało się przede wszystkim znaleźć dobre skoki. Nie ma dużej różnicy, jeśli chodzi o skakanie na ceramicznych i lodowych torach. W tych pierwszych jest tylko trochę więcej drgań i wibracji, a na lodzie ślizg jest bardziej płynny, spokojniejszy- tłumaczy Stoch. Nasz mistrz uważa jednakże, iż ma jeszcze wiele rzeczy nad którymi musi popracować, jednakże do rozpoczęcia sezonu pozostało jeszcze dużo czasu.

Piotr Żyła również zaczął lepiej skakać, przez zmiany, które nastąpiły, nie skakało mu się dobrze w lecie, ale obecnie, po treningach na torach lodowych, wszystko nabrało kształtu i przejrzystości. – Prędkości na rozbiegu i pozycja dojazdowa są dobre, faza lotu też się poprawia. Krok po kroku poprawiam wszystkie elementy i bardzo mnie to cieszy – wypowiada się zawodnik z Wisły.

fot. Alicja Kosman/PZN
fot. Alicja Kosman/PZN

 

Również trener Stefan Horngacher uważa, że przejście na tory lodowe było płynne i bezproblemowe, a poziom zawodników jest bardzo wyrównany. We wtorek było trochę ciężko z powodu silnych opadów deszczu po południu, ale nie przeszkodziło nam to w przeprowadzeniu treningu. Oddaliśmy mniej skoków, ale skupiliśmy się na ich jakości, podobnie było w środę – uspokaja. Austriak cieszy się z pozostałego czasu do rozpoczęcia sezonu zimowego, ponieważ daje to szansę na przeprowadzenie kilku treningów na wysokim poziomie, głównie skupiając się na jakości oddawanych skoków i testowaniu nowości w sprzęcie. Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu zimowego kadra A odbędzie treningi na torach lodowych, jednakże jeszcze nie wiadomo, gdzie się one odbędą ze względu na dostępność obiektów oraz warunki atmosferyczne.

fot. Alicja Kosman/PZN
fot. Alicja Kosman/PZN

Do sezonu zimowego pozostał niecały miesiąc, a przez braki skoczni z torami lodowymi, są one niezwykle oblegane. Podczas obozu treningowego Polaków, na skoczniach w Obertdorfie można było również spotkać kadry Włochów, Czechów, Francuzów, Słoweńców oraz austriackich kombinatorów norweskich. Warunki atmosferyczne w Niemczech były jednakże bardzo kapryśne, w poniedziałek było ciepło i słonecznie, we wtorek ulewnie, a w środę zawodnicy zmagali się z gęstą mgłą. Nie przeszkodziło to jednak w prawidłowym przebiegu treningów.

 

Źródło: Alicja Kosman/PZN

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.