Polacy odsłonili karty

fot. Alicja Kosman
fot. Alicja Kosman

W sobotę 8 listopada w Hotelu Gołębiewskim w Wiśle (przyp. red. wybranym mediom) zaprezentowane zostały kadry skoków narciarskich kobiet i mężczyzn Polskiego Związku Narciarskiego na sezon zimowy 2014/2015. Obecni na konferencji trenerzy kadr poinformowali o obecnym etapie przygotowań. Do rozpoczęcia sezonu startów pozostało już tylko kilkanaście dni.

Do Wisły przybyli wszyscy zawodnicy z męskich kadr: A, B i Juniorów oraz Kadra Kobiet, a także sztab szkoleniowy. Spotkanie z przedstawicielami mediów poprowadził Sekretarz Generalny PZN Tomasz Wieczorek. Zebranych gości powitał Prezes PZN Apoloniusz Tajner, który podkreślił, jak liczne są kadry skoków narciarskich PZN – jest w nich aż 20 skoczków i 2 skoczkinie. – Skoki narciarskie kobiet będą się dalej intensywnie rozwijać w najbliższych latach. Tego lata po raz pierwszy zorganizowaliśmy Mistrzostwa Polski kobiet. Naszym celem jest, by na następnych igrzyskach olimpijskich w 2018 roku wystawić drużynę mieszaną – zapowiedział Prezes Tajner.

Falun to natomiast cel główny Kadry A prowadzonej przez trenera Łukasza Kruczka. – Cele na sezon są jasne – zdobycie jak najwięcej punktów w klasyfikacji indywidualnej Pucharu Świata oraz walka o medale na Mistrzostwach Świata w Falun. Tak naprawdę nasze przygotowania rozpoczęły się kilka lat temu i cały czas trwają. Nie rozdzielamy sezonów od siebie, bo cały czas staramy się ulepszać kwestie sportowe, jak i pozasportowe. Podobnie jak dwie pozostałe grupy mężczyzn, mamy już za sobą treningi na skoczniach z torami lodowymi. Chcielibyśmy doczekać się w Polsce skoczni z torami lodowymi, które moglibyśmy doskonale wykorzystać w okresie przygotowawczym – zaapelował trener.

Jak zapowiedział trener Kruczek, skład reprezentacji Polski na inaugurujące sezon zawody Pucharu Świata poznamy dopiero na kilka dni przed imprezą, ponieważ zawodników czekają jeszcze treningi na skoczni z torami lodowymi. Polska ekipa może wystawić siedmiu skoczków, zatem szansę walki o punkty otrzymają nie tylko członkowie Kadry A.

 Puchar Świata mężczyzn w skokach wystartuje w dniach 21-23 listopada w niemieckim Klingenthal. Panie rozpoczną walkę o pucharowe punkty dwa tygodnie później w norweskim Lillehammer (5-7 grudnia). Z kolei cykl FIS Cup mężczyzn i Puchar Kontynentalny kobiet zostaną zainaugurowane w norweskim Notodden w dniach 11-13 grudnia. Niemal równolegle (12-14 grudnia) w norweskim Rena odbędą się pierwsze w sezonie zawody Pucharu Kontynentalnego mężczyzn. Najważniejszymi imprezami sezonu są Mistrzostwa Świata Seniorów w Falun, Mistrzostwa Świata Juniorów w Ałmatach, EYOWF w Tschagguns/Gaschrun, Uniwersjada w Szczyrbskim Plesie oraz Turniej Czterech Skoczni. Kryształowej Kuli w Pucharze Świata mężczyzn bronić będzie Kamil Stoch, podobnie jak tytułu mistrzowskiego na dużej skoczni. Stoch wraz z kolegami z drużyny (Maciej Kot, Piotr Żyła, Dawid Kubacki) to także aktualni brązowi medaliści mistrzostw świata. Jakub Wolny jest natomiast aktualnym mistrzem świata juniorów indywidualnie i w drużynie (wraz z Krzysztofem Biegunem, Klemensem Murańką i Aleksandrem Zniszczołem).

Źródło: Alicja Kosman / PZN

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.