Podsumowanie tygodnia. Silny skład Norwegów na LGP, kontuzja mistrza świata juniorów i zamieszanie wokół Braathena

Fot. Magdalena Janeczko

Ostatnie tygodnie sierpnia nie obfitowały co prawda w zawody na najwyższym poziomie, jednak emocji nie brakowało. Cały świat żyje konfliktem dyrektora sportowego reprezentacji Norwegii, Clasa Brede Braathena z władzami rodzimego związku, w którym wychodzą coraz to nowe fakty. Ponadto, kolejna dłuższa przerwa czeka mistrza świata juniorów sprzed 2 lat – Thomasa Aasena Markenga. W lokalnych zawodach w Austrii błysnął za to Naoki Nakamura. Z kolei we francuskim Gerardmer oraz szwajcarskim Einsiedeln zawodniczki i zawodniczki rywalizowali w konkursach rangi FIS Cup. Życiowe rezultaty osiągnęli Polacyb- Marcin Wróbel oraz Jan Habdas. Poznaliśmy również dalsze plany startowe polskich skoczków. Zapraszamy na podsumowanie minionego tygodnia.

Fot. Magdalena Janeczko

Nowe fakty ws. konfliktu Braathena z Norweskim Związkiem Narciarskim

Na sam początek zdecydowanie najgłośniejsza sprawa ostatnich dni. Konflikt dyrektora sportowego reprezentacji Norwegii, Clasa Brede Braathena z rodzimym związkiem przybiera na sile. W sprawie wychodzą również nowe fakty. Okazało się, że Braathen w grudniu 2020 roku dostał ostrzeżenie od lokalnych włodarzy odnośnie swoich ostatnich działań i wypowiedzi. Były skoczek miał też dostać propozycję od Waltera Hofera dotyczącą mianowania go na jego następcę. Norweg jednak nie zgodził się na warunki proponowane przez Austriaka, tłumacząc, że ma dużo do zrobienia na krajowym podwórku. Więcej informacji tutaj.

Oświadczenie rodzimej federacji i groźba utraty sponsorów

Norweski Związek Narciarski wydał również kolejne oświadczenie ws. Braathena, w którym jednoznacznie potępił jego ostatnie działania. – W ostatnich dniach zarząd otrzymał dogłębną analizę sprawy przez sekretarza generalnego, przewodniczącego komisji skoków narciarskich i zewnętrznego prawnika naszego związku. Wydaje się, że Braathen przez długi czas operował konfrontacyjną i niedopuszczalną formę komunikacji i zachowania, co spowodowało niepokój, niepewność i niezrównoważoną sytuację zarówno wewnętrznie, jak i wobec ważnych interesariuszy z zewnątrz. Norweski Związek Narciarski podkreśla, że ​​to nie opinie Braathena, ale jego forma komunikacji i zachowania są niedopuszczalne – czytamy w oświadczeniu. Głos w sprawie zabrali również sponsorzy norweskiej ekipy, którzy zagrozili odejściem, jeśli konflikt nie zostanie zażegnany. – Jesteśmy głęboko zaniepokojeni tym, jak rozwija się konflikt dotyczący naszego narodowego sportu, który nasza firma ma szczęście sponsorować od 11 lat – mówi Morten Brandtzaeg, dyrektor generalny firmy Nammo, która na co dzień zajmuje się przemysłem zbrojeniowym. – Głównym celem naszej firmy jest wspieranie systemu opartego na wartościach, na których wszyscy się opieramy, takich jak m.in. równouprawnienie. Zaskakujące jest to, że główni sponsorzy nie zostali poinformowani przez Norweski Związek Narciarski o szczegółach zaistniałej sytuacji. Jesteśmy na etapie badania faktów przedstawianych przez obie strony konfliktu, później będziemy mogli pomyśleć o przyszłości tej współpracy – dodaje prezes firmy.

Więcej informacji tutaj i tutaj

Koniec sezonu i kolejna operacja Thomasa Aasena Markenga

Pech nie opuszcza 21- letniego Norwega, Thomasa Aasena Markenga. Mistrz Świata Juniorów z 2019 roku, który podczas rywalizacji w Klingenthal przed dwoma sezonami został poważnej kontuzji kolana, znów musi zakończyć sezon i poddać się kolejnej operacji. Powodem jest cysta, która powstała w kontuzjowanym kolanie.

Kolejna Norweżka zakończyła karierę

Do Ingebjorg Saglien Braathen, która niedawno ogłosiła rozbrat ze skokami, po tym jak walczyła z powikłaniami neurologicznymi po kontuzji odniesionej przed rokiem dołączyła Eva Elise Johansson Emble. 22-latka jako zawodniczka nie odnosiła jednak wielkich sukcesów, startując głównie w zawodach niższej rangi. Jej najlepszym rezultatem w karierze była 17. lokata wywalczona w zawodach Pucharu Kontynentalnego w norweskim Notodden w sezonie 2017/18.

Odwołane konkursy LGP w Rasnovie

Zaplanowane na 18-19 września konkursy Letniego Grand Prix w rumuńskim Rasnovie zostały odwołane. Powodem takiej decyzji są względy organizacyjne. Przypominamy, że niedawno na kompleksie Trambulina Velea Carbunarii odbyły się zawody Letniego Pucharu Kontynentalnego, w których z bardzo dobrej strony pokazała się Joanna Szwab, zajmując trzecią lokatę w drugim z konkursów kobiet.

Bez Polaków w Szczuczyńsku i Czajkowskim

Z informacji podanych za pośrednictwem portalu skaczemy.pl w konkursach Letniego Grand Prix w kazachskim Szczuczyńsku oraz rosyjskim Czajkowskim zabraknie polskich skoczków. Powodem takiej decyzji mają być względy formalno-logistyczne, a także wzrost zakażeń na covid-19 w tej części świata.

Pierwsza poważna próba i nietypowe plany treningowe Norwegów

W najsilniejszym składzie, po raz pierwszy tego lata pojawią się za to Norwegowie, którzy konkursy w Azji potraktują jako… zgrupowanie przygotowawcze pod kątem przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. – To dla nas bardzo ważny obóz treningowy.  Kazachstan oraz Rosja to odległe lokalizacje, ale bardzo istotne, ponieważ obiekty, na których będziemy rywalizować są bardzo podobne do tych olimpijskich. Chodzi głównie o rozbieg, pochyły na całej długości i bez charakterystycznego wypłaszczenia – mówi Alexander Stoeckl. W Szczuczyńsku i w Czajkowskim zobaczymy Halvora Egnera Graneruda, Roberta Johanssona, Johanna Andre Forfanga, Robina Pedersena, Mariusa Lindvika i Andersa Haare, a także Silje Opseth, Thee Minyan Bjoerseth oraz Annę Odine Stroem.

Więcej informacji tutaj.

Popis Nakamury w Villach

Japończyk Naoki Nakamura, który tego lata nie wystąpił w żadnych oficjalnych zawodach błysnął formą w lokalnych zawodach w Europie. Niespełna 25-letni skoczek okazał się najlepszy najpierw w zawodach w niemieckim Berschtesgaden o Puchar Eldweiss, a następnie na skoczni K90 w Villach, gdzie rozgrywano dwudniowe zawody o Puchar Austrii. Zawodnik Kraju Kwitnącej Wiśni triumfował w austriackich zawodach, w jednym z konkursów wyrównując nieoficjalny rekord Villacher Alpenarena, należący jak dotąd do Michaela Heyboecka.

Pełne wyniki znajdziecie tutaj.

Lokalne zawody w Rosji

W miniony weekend, w rosyjskim Toksowie młodzi skoczkowie rywalizowali w zawodach o Puchar Władimira Biełousowa – złotego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Grenoble z 1968 roku. W zawodach wzięło udział około 50 sportowców, reprezentujących kluby narciarskie z różnych części kraju, m.in. Petersburga, a także Karelii, Kazania, Niżnego Nowogrodu, Sachalina oraz Obwodu Permskiego. Gościnnie wystąpili również skoczkowie z Białorusi.

Francuska dominacja w konkursach FIS Cup kobiet w Gerardmer

Rozgrywane w miniony czwartek oraz piątek zawody FIS Cup kobiet we francuskim Gerardmer zostały zdominowane przez reprezentantki gospodarzy. Pierwszy z konkursów wygrała Josephine Pagnier, wyprzedzając swoją rodaczkę Julie Clair oraz Japonkę Yukę Seto. Dzień później z kolei najlepsza okazała się Clair, przed Seto i Pagnier.

Wyniki konkursów czwartek oraz piątek.

Weekend pod znakiem rywalizacji w Einsiedeln. Zwycięski powrót Thomasa Dietharta

W miniony weekend z kolei byliśmy świadkami rywalizacji w zawodach FIS Cup w szwajcarskim Einsiedeln. W obydwu konkursach kobiet górą okazała się 16-letnia reprezentantka gospodarzy Sina Arnet, dla której był to debiut w zawodach tej rangi. Z kolei wśród mężczyzn oczy wszystkich skierowane były na Thomasa Dietharta, który powrócił do rywalizacji po blisko 4- letniej przerwie. Był to powrót niezwykle udany, bowiem sensacyjny triumfator Turnieju Czterech Skoczni sprzed 4 lat okazał się najlepszy w pierwszym z konkursów. Dzień później z kolei górą okazał się być jego rodak Clemens Aigner, a Dietart był trzeci. Ze świetnej strony pokazali się również Polacy- swoje życiowe wyniki uzyskali Marcin Wróbel (13. miejsce w pierwszym z konkursów) oraz Jan Hadbas (6. miejsce dzień później).

Wyniki konkursów kobiet sobota oraz niedziela.

Wyniki konkursów mężczyzn sobota oraz niedziela.

Źródło: FIS / Sportsiniwnter.pl / skiforbundet.no / dagbladet.no / ewoxx.com / nrk.no / skaczemy.pl