Podsumowanie tygodnia. Konkursy w Rosji i Austrii, głośne rekordy i powroty, a także norweskie spory

fot. M. Rudzińska

Za nami kolejny tydzień pełen zawodów skoków narciarskich od najwyższej do najniższej rangi. Być może byliśmy świadkami narodzin chińskiej gwiazdy. Na skoczni rywalizowali również reprezentanci Polski. Z kolei w Norwegii Maren Lundby znów toczy medialny spór, tym razem o taniec. Zobaczmy, co działo się w drugim tygodniu września.

fot. M. Rudzińska

Ursa Bogataj królową lata, Kinga Rajda wraca do formy

Za nami kolejny weekend z zawodami LGP kobiet i mężczyzn. W Czajkowskim rozegrano 4 konkursy: 2 indywidualne pań, 1 indywidualny panów, a do tego konkurs drużyn mieszanych. W rywalizacji kobiet triumfowały Ursa Bogataj i Irina Awwakumowa. Słowenka, dzięki kolejnym świetnym wynikom, zapewniła sobie już zwycięstwo w klasyfikacji generalnej cyklu. Z dobrej strony pokazała się nasza Kinga Rajda, która zajęła 11 miejsce w sobotę i 13 w niedzielę. Wyniki te pokazują wzrost formy Kingi w ostatnich tygodniach. Punkty zdobywały też dwie inne Polki. Joanna Szwab w pierwszym konkursie zajęła 29 pozycję, a w kolejnych zawodach na 19 miejscu uplasowała się Nicole Konderla.

Najlepsi na świecie i pewien Chińczyk zrobili robotę w Rosji

Zmagania mężczyzn zakończyły się tak, jak można się było spodziewać, czyli zwycięstwem Halvora Egnera Graneruda. Najciekawszym wydarzeniem weekendu były jednak występy Qiwu Songa z Chin. Podopieczny Miki Kojonkoskiego zapewnił sobie dożywotnie prawo startu w Pucharze Świata, a szczególnie zszokował wszystkich w piątkowym prologu, w którym zajął 5 miejsce. Trenujący skoki od niedawna zawodnik prawie wyprzedził Mariusa Lindvika. Wygląda na to, że Mika Kojonkoski naprawdę potrafi zdziałać cuda w pracy trenera. Weekend w Czajkowskim zakończył się konkursem mikstów, w którym zwyciężyli Norwegowie.

Austriacka dominacja i rekord Murańki w Bischofshofen

Na obiekcie znanym z Turnieju Czterech Skoczni odbyły się 2 konkursy w ramach Pucharu Kontynentalnego mężczyzn. W obu triumfowali Austriacy. Najpierw, w sobotę, zwyciężył Manuel Fettner, a następnego dnia najlepszy okazał się Daniel Tschofenig. Słabo spisali się nasi reprezentanci, którzy ani razu nie uplasowali się w czołowej dziesiątce. Na uwagę zasługuje jednak kapitalny skok Klemensa Murańki w pierwszej serii niedzielnego konkursu. Nasz zawodnik wylądował aż na 148 metrze. Murańka staje się powoli specjalistą od takich wspaniałych rekordów. Wszyscy pamiętamy przecież jego skok na 153 metr w Willingen podczas ostatniego sezonu Pucharu Świata.

Oberhof wraca na salony

W najbliższym sezonie Puchar Świata kobiet zawita na skocznię w niemieckim Oberhofie. W dniach 12 – 13 marca 2022 roku w tej miejscowości odbędą się zmagania najwyższej rangi w skokach pań. Polskim kibicom skocznia w Oberhofie kojarzy się przede wszystkim z pierwszym zwycięstwem Kamila Stocha w konkursie LGP. Nasz mistrz zwyciężył tam w 2007 roku, pokazując w ten sposób, że drzemie w nim wielki talent. Nikt nie mógł jednak wówczas przypuszczać, że aż tak wielki…

Były rekordzista świata wraca do formy

Anders Fannemel powrócił do rywalizacji po bardzo ciężkiej kontuzji kolana i kilku operacjach. Ostatni jego udział w zawodach to konkursy w Planicy w marcu 2019 roku. Od tego czasu minęły ponad 2 lata i w końcu kibice Norwega znów mogą emocjonować się jego występami. Fannemel wystąpił bowiem w zawodach Letniego Pucharu Kontynentalnego w Bischofshofen. W sobotnim konkursie zajął 24 miejsce, ale następnego dnia znacznie się poprawił i zakończył rywalizację na 7 pozycji. W serii próbnej udało mu się nawet zająć 2 lokatę. Takie wyniki pokazują, że Norweg nie zapomniał, jak się skacze. Jeśli dopisze mu zdrowie, to może osiągnąć sporo dobrego w nadchodzącym sezonie zimowym.

Taniec z Gwiazdami i słowne przepychanki Maren Lundby

Podczas, gdy na świecie wszyscy sportowcy przygotowują się do udziału w igrzyskach w Pekinie, Maren Lundby postanowiła wystąpić w słynnym telewizyjnym show Taniec z Gwiazdami. Decyzja norweskiej mistrzyni wywołała wiele kontrowersji i spotkała się z otwartą krytyką ze  strony Emila Iversena. Słynny biegacz narciarski zarzucił Maren nieprofesjonalne podejście do sportu. Skoczkini w stanowczy sposób odparła zarzuty, podkreślając, że dobrze wie, czego potrzeba jej, by osiągnąć odpowiednią formę. Sezon zimowy da odpowiedź, czy tak jest w istocie. Na razie pozostaje nam śledzić słowne przepychanki w norweskich mediach. Więcej o tej nietypowej sytuacji pisaliśmy tutaj.

Młodzi skoczkowie znów rywalizowali w ramach cyklu Lotos Cup

Na nowych skoczniach w Zakopanem rozegrano w weekend zawody Lotos Cup. W najstarszej kategorii wiekowej u mężczyzn dwukrotnie zwyciężył Kacper Juroszek. Z kolei u pań tego samego dokonała Kamila Karpiel, która nie pojechała z koleżankami z kadry na zawody LGP w Czajkowskim.

Wyniki zawodów Lotos Cup

Źródło: informacja własna/PZN/NRK