Podsumowanie tygodnia. Konkursy w Norwegii i Austrii, optymistyczny Tajner i wielki powrót

Kolejny tydzień emocji związanych ze skokami za nami. Było to 7 dni pełnych zawodów, powrotów i mocnych słów. Jak na przestrzeni tygodnia poradzili sobie Polacy? Ile szans medalowych na Igrzyska w Pekinie widzi Apoloniusz Tajner? Między innymi tego dowiecie się z naszego podsumowania. Zapraszam do lektury!

Nowy termin mistrzostw Polski

Polski Związek Narciarski podał do wiadomości publicznej informację o terminie przełożonych mistrzostw Polski w skokach narciarskich. Konkursy odbędą się na Średniej Krokwi w Zakopanem. Początkowo rywalizacja mężczyzn i kobiet miała odbyć się 9 lipca br. Zawody zostały jednak odwołane przez ulewne opady deszczu i niezwykle silny wiatr. PZN zdecydował się na rozegranie konkursów seniorów i seniorek w dniach 28-29 października. Dawid Kubacki i Joanna Szwab będą bronić tytułów wywalczonych rok temu w Szczyrku. Wychowance AZS AWF Katowice udało się pokonać Kingę Rajdę oraz Annę Twardosz, które musiały zadowolić się srebrnym i brązowym medalem. Dawidowi na podium towarzyszyli drugi Andrzej Stękała i trzeci Klemens Murańka.

Zmiany w Turnieju Czterech Skoczni

Z okazji 70. edycji Turniej Czterech Skoczni zmienia swoją oprawę graficzną. Zmianom ma ulec nie tylko logo, ale i wszystkie środki komunikacji oraz scenografia w miastach organizujących niemiecko-austriackie zawody.  W nowym logo dominującym elementem nie będzie już „czwórka”, ale znak słowny. Ponadto ujednolicone zostaną kolory. Prym mają wieść barwy niebieskie, które oznaczają siłę, jak również sporty zimowe. Za oprawę graficzną odpowiedzialna jest austriacka firma Infront.

Apoloniusz Tajner mierzy wysoko

Prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner potwierdził, że przygotowania do Igrzysk przebiegają bez zakłóceń. Szkolenie trwa od kwietnia, finanse są zabezpieczone. Tajner odniósł się także do tego, ile szans medalowych widzi dla sportowców ze swojej federacji.

– Wstępnie policzyliśmy, że mamy sześć szans medalowych. Trzy to skoczkowie, jedna w narciarstwie alpejskim i dwie w snowboardzie. Ale jak wszystko pójdzie dobrze, to może być więcej – powiedział Tajner.

LPK w Oslo. Wielki powrót Daniela Andre Tande

Katharina Althaus (107,5, 105 m) wygrała sobotni konkurs w Oslo z przewagą ponad 50 pkt nad drugą Pauline Hessler (97, 90,5 m). Podium uzupełniła kolejna z Niemek, Juliane Seyfarth (94,5 m, 92 m). Polki niestety nie zachwyciły. Najlepsza z nich, Wiktoria Przybyła zajęła 29. lokatę, oddając skoki na odległości 72 m oraz 75 m. Kamila Karpiel została zdyskwalifikowana, a Sara Tajner oraz Pola Bełtowska zajęły dwie ostatnie lokaty.

Katharina Althaus, okazała się najlepszą także w niedzielnych zawodach i zwyciężyła z przewagą ponad pięćdziesięciu punktów nad drugą zawodniczką. Czołową trójkę uzupełniły Pauline Hessler oraz Hannah Wiegele. Do serii finałowej awansowała tylko jedna reprezentantka Polski, Kamila Karpiel, która ukończyła rywalizację na dziesiątej pozycji.

W rywalizacji mężczyzn najlepszy okazał się Andreas Granerud Buskum. Reprezentant Norwegii wyprzedził dwóch Austriaków, Manuela Fettnera i Timona-Pascala Kahofera. Warto podkreślić udany powrót Daniela Andre Tande. Utytułowany skoczek skończył dzisiejsze zawody na 9. miejscu. Stefan Hula zajął ostatecznie 15. pozycję. W drugiej dziesiątce zmieścili się jeszcze Maciej Kot oraz Klemens Murańka, którzy zajęli kolejno 18 i 19 lokatę. Jakub Wolny był 26, Aleksander Zniszczoł 27, a Kacper Juroszek 29.

Fredrik Villumstad okazał się najlepszy w drugim konkursie Letniego Pucharu Kontynentalnego. Na najniższym stopniu poziom znalazł się Polak, Jakub Wolny. 5. był Stefan Hula, 10. Klemens Murańka, 17. Maciej Kot, 24. Aleksander Zniszczoł i 29. Kacper Juroszek.

FIS Cup w Villach. Słabe występy Polaków

Sobotnie zawody FIS Cup w Villach zakończyły się pierwszym w karierze zwycięstwem Niki Prevc. Na podium stanęły także: Lara Malsiner i Jerneja Repinc Zupancic. Polki nie brały udziału w konkursie. W drugim dniu rywalizacji kobiet w Pucharze FIS w Villach zwyciężyła Włoszka Lara Malsiner. Na podium wyprzedziła Chinkę Qingyue Peng i Czeszkę Klarę Ulrichovą.

U mężczyzn najlepszy okazał się Janni Reisenauer. Austriak wyprzedził Maksima Bartolja ze Słowenii i Thomasa Lacknera. Szóste miejsce zajął Jan Habdas. Pozostali Polacy spisali się dużo słabiej. Szymon Zapotoczny i Marcin Wróbel zajęli odpowiednio 29. i 30. miejsce. Sztuka awansu nie udała się Jarosławowi Krzakowi, Adamowi Niżnikowi, Szymonowi Jojce i Klemensowi Joniakowi.

Źródło: Informacja własna

Piotr Wojtaszczyk