Podsumowanie niedzielnej rywalizacji biegaczy na mistrzostwach Finlandii i Rosji

18:47, 31.03.2019 Mateusz Wasiewski

W niedzielę odbyły się kolejne biegi w ramach mistrzostw poszczególnych krajów. W Finlandii triumfowali Krista Parmakoski i Iivo Niskanen, zaś w Rosji Anastazja Siedowa oraz Aleksiej Czerwotkin.

O mistrzostwo Finlandii zawodnicy walczyli dziś w biegach pościgowych na 10 i 15 km techniką klasyczną. Biegacze ruszali według czasów uzyskanych wczoraj podczas rywalizacji na tych samych dystansach, ale łyżwą. Wśród kobiet pierwsze miejsce zachowała Krista Parmakoski. Indywidualna medalistka olimpijska nie miała co prawda najlepszego czasu dnia, ale na mecie zameldowała się z bardzo dużo przewagą. Drugą Kerttu Niskanen wyprzedziła o ponad minutę. Trzecie miejsce zajęła Laura Mononen, która była dziś najszybsza. 34-latka do zwyciężczyni straciła minutę i siedem sekund. W rywalizacji mężczyzn wygrał Iivo Niskanen - pierwszy także wczoraj. Na trasie biegu klasycznego również uzyskał bezkonkurencyjnie najlepszy czas. Na drugiej lokacie uplasował się Ristomatti Hakola, tracąc jednak do Niskanen aż półtorej minuty. Hakola miał drugi czas dnia, o prawie 60 sekund gorszy od zwycięzcy. Podium mistrzostw kraju uzupełnił Juho Mikkonen (+1:33,6).

Wyniki rywalizacji kobiet i mężczyzn

W Rosji kobiety i mężczyźni walczyli w skiathlonie. Mistrzynią kraju została Anastazja Siedowa. O 18,4 s wyprzedziła drugą na mecie Aliszę Żambołową. Podium zamknęła Anna Nieczajewska, która straciła do triumfatorki biegu łączonego ponad 20 sekund. Warto dodać, że na liście startowej zabrakło nazwiska Natalii Nieprajewej, a ze startu ostatecznie zrezygnowała Julia Biełorukowa. Mistrzem Rosji został natomiast Aleksiej Czerwotkin. Po walce na finiszowej prostej wyprzedził o 0,2 s Maksima Wylegżanina, Andrieja Mielniczenko (+0,8) i Iwana Jakimuszkina (+0,8). Dopiero piąte miejsce zajął Denis Spitsow (+4,5). Na starcie zabrakło jednak drugiego w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2018/2019 Aleksandra Bolszunowa. Jutro zawodników czeka walka na 10 i 15 km techniką dowolną.