Podsumowanie Mistrzostw Świata w Lahti - klasyfikacja medalowa

20:56, 05.03.2017 Anna Felska

Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym Lahti 2017 to już historia. Wszystkie konkurencje w skokach narciarskich, biegach narciarskich i kombinacji norweskiej zostały rozegrane, a medale rozdane. Czas podsumować to, co działo się przez ostatnie niemal dwa tygodnie.

W skokach narciarskich są dwie postaci, które można określić mianem dominatorów tych mistrzostw. W rywalizacji mężczyzn nie miał sobie równych Austriak Stefan Kraft, który w konkursach indywidualnych na skoczni normalnej i dużej sięgał po najcenniejszy krążek. Do dwukrotnego mistrzostwa świata dołożył jeszcze srebrny medal w konkursie drużyn mieszanych oraz brązowy w konkursie drużynowym. Wśród kobiet dominatorką po raz kolejny Carina Vogt. Niemka obroniła tytuł mistrzyni świata z Falun i wywalczyła również złoty medal w konkursie drużyn mieszanych. Z Lahti zadowolony na pewno wyjechał również Andreas Wellinger, który dwukrotnie w konkursach indywidualnych sięgnął po srebrny medal i został również mistrzem świata w konkursie drużyn mieszanych. W naszej ekipie największym dorobkiem medalowym może pochwalić się Piotr Żyła, który oprócz złota z drużyną, zdobył także indywidualnie brązowy medal na dużej skoczni. Dla nas mistrzostwa zakończyły się historycznym wynikiem. Od wczoraj mistrzami świata w skokach narciarskich są reprezentanci Polski.

Biegi narciarskie na tych mistrzostwach miały swoją gwiazdę. Marit Bjoergen opuściła Lahti z czterema złotymi medalami. Norweżka swój medalowy dorobek na mistrzostwach świata powiększyła o 4 kolejne złote medale, co oznacza, że ma już na swoim koncie 18 złotych medali mistrzostw. W Lahti zwyciężyła w biegu łączonym, w biegu na 10 km stylem klasycznym, w biegu na 30 km stylem dowolnym oraz wraz z koleżankami w sztafecie. Wśród panów jasnym punktem był Siergiej Ustiugov, który wywalczył pięć medali: dwa złote w biegu łączonym oraz sprincie drużynowym oraz trzy srebrne w sprincie stylem dowolnym, sztafecie oraz biegu na 50 km stylem dowolnym. Najlepszym wynikiem Polaków to 8. miejsca: Justyny Kowalczyk w biegu na 10 km stylem klasycznym, Macieja Staręgi w sprincie oraz żeńskiej sztafety.

Kombinacja norweska podczas tych mistrzostw mogłaby być nazwaną kombinacją niemiecką. To właśnie reprezentanci Niemiec zdominowali rywalizację w tej dyscyplinie. Johannes Rydzek nie dal rywalom żadnych szans i to on dwukrotnie został mistrzem świata w rywalizacji indywidualnej na skoczni normalnej i dużej. Dołożył również jeszcze dwa złote medale z kolegami z drużyny w konkursie drużynowym i sprincie drużynowym.  W pierwszym konkursie na skoczni normalnej całe podium należało do Niemców. Obok Rydzeka na podium stanęli również Eric Frenzel oraz Björn Kircheisen.

Klasyfikację medalową zdecydowanie wygrała Norwegia, która zgromadziła aż 18 medali. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Niemiec z dorobkiem 11 krążków. Trzecie miejsce należało do Rosji z 6 medalami. Polska z dwoma medali skoczków zajęła 7. pozycję.