Podopieczna Justyny Kowalczyk-Tekieli sportowcem roku Łotwy

Źródło: YouTube.com

To wręcz historyczna chwila dla biegów narciarskich na Łotwie. Trenująca z polską kadrą Patricija Eiduka została wybrana sportowcem 2020 roku kraju leżącego między Litwą a Estonią.

Źródło: YouTube

Patricija Eiduka została uznana za najlepszego sportowca Łotwy w 2020 roku podczas ceremonii rozdania „Three Star Awards 2020”. Organizują je Łotewski Komitet Olimpijski i Paraolimpijski oraz Rada Łotewskich Federacji Sportowych przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Za 21-letnią Łotyszką rekordowy sezon w Pucharze Świata. Ustanowiła w nim historyczne dla swojego kraju wyniki. Podczas zawodów sprinterskich w Davos awansowała do ćwierćfinału i ostatecznie zajęła 18 miejsce. Od 1991 roku żaden biegacz z Łotwy nie zajął miejsca w najlepszej dwudziestce zawodów Pucharu Świata. Następnego dnia Eiduka poprawiła rekord, kiedy zajęła 8. lokatę w biegu na 10 km.

Dotychczasowe sukcesy biegaczka osiągała m.in. pod okiem Justyny Kowalczyk-Tekieli. To dzięki temu, że Łotyszka trenuje wspólne kadrą polskich zawodniczek.

– Justyna zawsze była moją idolką. Mój tata był jej wielkim fanem, co jest równoznaczne z tym, że kibicowała jej cała rodzina. Jednym z powodów, jest fakt, że była jedyną biegaczką, która potrafiła podjąć walkę z dziewczynami ze Skandynawii i nawet z nimi wygrywać – powiedziała niedawno Eiduka w rozmowie z “Przeglądem Sportowym”.

Źródło: nordicmag.info

Mateusz Król
Obserwuj