Planica 2023. Wielki powrót Timiego Zajca. ”Gdyby nie ta afera, nie byłoby mnie tutaj dzisiaj”

fot. sportsinwinter.pl

Timi Zajc w fenomenalnym stylu zdobył tytuł mistrza świata na dużej skoczni w Planicy. Zwyciężył z przewagą aż 10,7 pkt nad drugim Ryoyu Kobayashim. Jak mówi sam zawodnik, droga do złotego medalu była niełatwa. Trzy lata temu wtedy jeszcze 20-letni Zajc wywołał burzę medialną, po której zwolniony został trener Gorazd Bertoncejl, a on sam odsunięty od pierwszej kadry.

fot. sportsinwinter.pl

Ku uciesze słoweńskich kibiców Timi Zajc w fenomenalnym stylu zdobył złoty medal mistrzostw świata na dużej skoczni w Planicy. Młody Słoweniec nie dał szans rywalom i zwyciężył z dużą przewagą. Dla Timiego, który do tej pory wygrał dwa konkursy w Pucharze Świata, to życiowy sukces. Jak przyznał trener Słoweńców Robert Hrgota, w pierwszej serii Timi popełnił błąd na progu, choć i tak poleciał daleko.

Sam zawodnik jest usatysfakcjonowany z oddanych skoków. – Myślę, że nie należy dziś mówić o błędach. Jeśli jesteś mistrzem świata, nie może być lepiej. Może nie były to najlepsze skoki, jakie oddałem, ale z pewnością był to najbardziej udane zawody w mojej karierze. Chciałem złota, tym bardziej że Bloudkova Velikanka bardzo mi pasuje. Dzisiaj wszystko po prostu musiało się udać – mówi świeżo upieczony mistrz świata.

Niełatwa droga

Timi Zajc trzy lata temu w mocnych słowach skrytykował po mistrzostwa światach w lotach narciarskich sztab szkoleniowy Słowenii, czym doprowadził do zwolnienia Gorazda Bortencelja. Sam zawodnik został odsunięty od pierwszej drużyny i długo nie skakał w Pucharze Świata. „Cieszę się, że wróciłam po tej aferze, Robi (Hrgota) dał mi szansę. Wierzył, że mogę osiągnąć więcej. Od tamtej pory dobrze skaczę. Może w niektórych konkursach wciąż jestem zbyt zdenerwowany i czasami nie wychodzi, ale dziś mogę się cieszyć z tytułu mistrza świata. Sytuacja sprzed trzech lat bardzo mnie zmienił, wiele się nauczyłem i dorosłam. Gdyby nie ta afera, nie byłoby mnie tu dzisiaj. Mogę tylko podziękować ojcu. Myślę, że jest dziś najbardziej dumnym ojcem na świecie. To było tego warte.” -mówi Timi Zajc

Źródło: sportklub.n1info.si