Planica 2023. FIS reaguje ws. upadku Petera Prevca. Szykują zmiany w sprzęcie

Screen: twitter.com/Eurosport_PL/status/1630934176269578242

Nie milkną echa groźnego upadku Petera Prevca podczas jednego ze skoków treningowych na dużej skoczni w Planicy. Zdarzenie skomentował dyrektor Pucharu Świata – Sandro Pertile. Działacz zamierza wprowadzić dodatkowe elementy w sprzęcie, który zapobiegną podobnym sytuacjom w przyszłości.

Screen: twitter.com/Eurosport_PL/status/1630934176269578242

Przezorny zawsze ubezpieczony

Peter Prevc runął na zeskok w czasie drugiego ze skoków treningowych przed czwartkowymi kwalifikacjami do konkursu Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym na skoczni dużej w Planicy. Słoweńcowi wypięło się wiązanie w prawej narcie. Druga z kolei złapała powietrze i ściągnęła zawodnika do zeskoku.

Głos w sprawie zabrali przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, a konkretnie dyrektor Pucharu Świata – Sandro Pertile. Włoch zapowiedział rewolucyjne zmiany, które mają zwiększyć poziom bezpieczeństwa w skokach narciarskich. Chodzi o wprowadzenie specjalnych pasów i opasek. – Pracujemy nad bezpieczeństwem, także po wcześniejszych upadkach. Pasek i opaska bezpieczeństwa to dwa elementy, które należy uznać za obowiązkowe – powiedział w rozmowie z NRK.

Wspomniany pasek to rodzaj opaski, który będzie można założyć na wiązania w sytuacji, gdy dojdzie do ich poluzowania się. Ma on zmniejszyć ryzyko odpięcia narty.

źródło: NRK