PK w Ruce. Fannemel najlepszy w jednoseryjnym konkursie. Sensacyjny Turek

18:42, 17.12.2022 Łukasz Serba Aktualizacja: 20:11, 17.12.2022

Norweg Anders Fannemel wygrał sobotni konkurs Pucharu Kontynentalnego w fińskiej Ruce. Na bardzo wysokim piątym miejscu rywalizację ukończył Turek - Muhammed Ali Bedir. Punktowało sześciu Biało - Czerwonych.

Taxiarchos228, FAL, via Wikimedia Commons

Pogoda nie dała za wygraną

Konkurs na Rukatunturi (HS 142) rozgrywany był w loteryjnych warunkach i przy momentami bardzo silnym wietrze pod narty, przez co rywalizacja została ograniczona do pierwszej serii. Już wcześniej z powodu problemów z pogodą zostały odwołane m.in. piątkowe serie treningowe.

Fannemel uzyskał 141,5 m. Dało mu to łączną notę 139,2 pkt. Na drugim stopniu podium znalazł się jego rodak - Joacim Oedegaard Bjoereng (138 m; 132,5 pkt). Trzeci był Fin Eetu Nousiainen (134,5 m; 125,1 pkt). Czwarty był Clemens Leitner (133 m). Na znakomitym piątym miejscu rywalizację ukończył z kolei 22-letki Turek Muhammed Ali Bedir (131,5 m). Czołową szóstkę zamknął kolejny z ekipy Suomi - Vilho Palosaari (136,5 m; 14.belka).

Najlepszy z Polaków byli ex-aequo Klemens Murańka oraz Stefan Hula. Obaj oddali skoki na odległości 131,5 m. Dało im to jedenastą lokatę. Trzynasty był Andrzej Stękała (132 m), szesnasty Jan Habdas (129 m), dwudziesty drugi Maciej Kot (125,5 m) a dwudziesty dziewiąty Klemens Joniak (121,5 m). Punktów nie zdołał wywalczyć trzydziesty piąty Jarosław Krzak (120 m).

Zawodnicy rywalizowali z 12., 13. oraz 14. belki startowej.

W klasyfikacji trzeciego periodu Pucharu Kontynentalnego, który wyłoni dodatkowe kwoty startowe m.in. na Turniej Czterech Skoczni Jan Habdas spadł na siódme miejsce (101 pkt). Przypomnijmy, iż prawo do skorzystania z niej otrzymują najwyższej sklasyfikowani zawodnicy z trzech najlepszych nacji. Niestety do Austriaka Clemensa Leintera 19-latek traci aż 54 pkt. Oznacza to, iż utrzymanie siedmiu zawodników na niemiecko-austriacką imprezę będzie niezwykle trudne.

W klasyfikacji generalnej drugoligowego cyklu prowadzi Norweg Sondre Ringen (200 pkt), przed Niemcem Philippem Raimundem (180 pkt) oraz Andersem Fannemelem (161 pkt). Najlepszy z Polaków - Jan Habdas jest siódmy (101 pkt).

Pełna klasyfikacja generalna

Kolejny konkurs w Ruce zostanie rozegrany w niedzielę. Jego start zaplanowano na godzinę 11:30. Wcześniej odbędzie się seria próbna (10:30).