Pjongczang 2018: Złoto w zjeździe dla Sofii Gogii, Maryna Gąsienica-Daniel na 24. miejscu

04:34, 21.02.2018 Marek Cielec Aktualizacja: 05:18, 21.02.2018

Reprezentantka Włoch Sofia Goggia zdobyła upragniony złoty medal Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang za zjazd. W czołowej trójce znalazły się także Norweżka Ragnhild Mowinckel oraz Lindsey Vonn. Polska zawodniczka, Maryna Gąsienica-Daniel, zajęła 24. miejsce.

Sofia Goggia i Lindsey Vonn były głównymi faworytkami olimpijskich zawodów w zjeździe. Dobrze spisywały się w Pucharze Świata przed igrzyskami, a także na treningach w Jeongseon. Obie celowały też w medal w supergigancie, ale błędy popełnione na trasie sprawiły, że zajęły one w tamtej rywalizacji dalsze miejsca. W zjeździe było już inaczej. Sofia Goggia po nie najlepszym początku, stopniowo rozpędzała się na trasie zjazdu, co jest dla niej dość typowe. Włoszka przejechała najlepiej fragmenty trasy, które w największym stopniu decydowały o dobrym wyniku i z czasem 1:39.22 odniosła zwycięstwo. Przez pewien czas na drugim miejscu plasowała się Lindsey Vonn, która do Goggi straciła 0,47 sek. Marzenia o drugim w karierze złotym medalu igrzysk olimpijskich prysły. Co ważne, był to ostatni występ Lindsey Vonn na igrzyskach olimpijskich w zjeździe, gdyż Amerykanka nie zamierza pojawić się na kolejnej edycji tej imprezy za cztery lata. Goggia i Vonn zostały w rankingu dzisiejszych zawodów rozdzielone przez Norweżkę Ragnhild Mowicnkel, która na razie jest jedyną zawodniczką z dwoma medalami igrzysk w Pjongczang w narciarstwie alpejskim. Mowinckel zdobyła wcześniej srebro za slalom gigant, a dziś dołożyła taki sam medal za zjazd. Norweżka wniosła trochę ożywienia do zawodów w momencie, gdy na górze pozostawało już niewiele zawodniczek mających wysokie szanse na medal. Po Ragnhild już żadna z alpejek nie była w stanie uzyskać czasu na miarę pierwszej dziesiątki. Goggia, oglądając przejazd norweskiej zawodniczki mogła obawiać się o swój złoty medal (choć przyznała, że obserwowała jazdę swojej rywalki ze spokojem), bowiem Mowinckel cały czas utrzymywała się blisko wyniku Włoszki. Na mecie jej strata do Goggii wyniosła tylko 0,09 sek. Mowinckel jeszcze nigdy nie stała na podium PŚ w zjeździe, a jej najlepsze miejsce to szósta pozycja w Cortinie d`Ampezzo. Przyznała ona w rozmowie z Eurosportem, że bardziej liczyła na medal w supergigancie.

Po wspaniałym przejeździe Ragnhild Mowinckel, z podium spadła Tina Weirather. Reprezentantka Liechtensteinu ma już medal za supergigant, więc z Korei nie odleci z niczym. Dziś jej jazda wystarczyła tylko na czwarte miejsce (+0,63 sek.). Spisująca się dobrze na treningach Amerykanka Alice McKennis potwierdziła w zawodach, że na trasie w Jeongseon czuje się naprawdę dobrze. Zajęła ona piąte miejsce ze stratą 1,02 sek. Na pozycji szóstej sklasyfikowana została najlepsza ze Szwajcarek - Corinne Suter (+1,07 sek.). Siódma była Breezy Johnson z USA (+1,12 sek.), ósma Szwajcarka Michelle Gisin (+1,17 sek.), dziewiąta Viktoria Rebensburg (+1,42 sek.), a dziesiąta Ramona Siebenhofer (+1,76 sek.)

Maryna Gąsienica-Daniel ze stratą 4,08 sek. zajęła 24. miejsce. Polka poprawiła się w stosunku do treningów, na których miała ponad 5 sekund straty do najlepszego wyniku. To dobry prognostyk przed jutrzejszą kombinacją alpejską, w której polska zawodniczka ma szansę powalczyć o jeszcze wyższe miejsce. Na razie to właśnie w zjeździe Maryna uplasowała się najwyżej spośród trzech konkurencji igrzysk, w których do tej pory wystąpiła.

Pełne wyniki zjazdu

Goggia została pierwszą Włoszką, która zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich za zjazd. Do tej pory Włoszki wygrywały na igrzyskach w slalomie, gigancie i supergigancie, ale w zjeździe wcześniej się to nie udało. Do kompletu brakuje zatem tylko kombinacji. Z kolei Norwegowie na kolejny kobiecy medal IO w zjeździe czekali aż 82 lata. W 1936 roku złoty medal w zjeździe wywalczyła Laila Schou-Nilsen z Norwegii. Natomiast Lindsey Vonn została najstarszą medalistką igrzysk w narciarstwie alpejskim, pokonując w tej kategorii Michaelę Dorfmeister, która miała 32 lata i 11 miesięcy zdobywając złoto igrzysk w super G w 2006 roku. Lindsey ma teraz 33 lata i 4 miesiące.

Przed paniami jeszcze jedna indywidualna konkurencja igrzysk w Pjognczang - kombinacja alpejka, która rozegra się jutro. Natomiast w sobotę odbędą się zawody drużyn mieszanych w slalomie równoległym.

Program i wyniki zawodów narciarstwa alpejskiego na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pjongczang 2018