Pjongczang 2018: Zapowiedź zjazdu mężczyzn (lista startowa)

fot. Rosmarie Knutti © / rk-photography.ch

fot. Rosmarie Knutti © / rk-photography.ch

Zjazd mężczyzn to pierwsza konkurencja narciarstwa alpejskiego podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang. Panowie mają już za sobą trzy treningi, a jutro wezmę udział w rywalizacji o medale. Zawody rozpoczną się o godzinie 3:00 czasu polskiego. W tej konkurencji zobaczymy także reprezentanta Polski Michała Kłusaka.

Trasa zjazdu w Jeongsen, gdzie będą odbywać się zawody alpejczyków w konkurencjach szybkościowych, uznawany jest przez zawodników za dość łatwy i niezbyt szybki. Alpejczycy narzekali po treningach na trudności w osiąganiu wysokich prędkości z powodu braku stromych odcinków. Zawodnicy startujący w Pucharze Świata przyzwyczajeni są do czegoś innego. Na treningach maksymalne prędkości uzyskiwane przez zjazdowców sięgały 115 km/h, podczas gdy w PŚ przekraczanie 120 km/h to norma, a na najszybszych trasach jeździ się nawet z prędkością 140 km/h. Kolejnym problemem, który może pojawić się podczas zawodów jest silny wiatr. Właśnie z jego powodu drugi trening odbywał się na skróconej trasie, ze startem z poziomu, z którego będzie rozpoczynał się supergigant.

Na każdym z trzech treningów najlepszy czas uzyskał inny zawodnik. Na pierwszym był to Kanadyjczyk Manuel Osborne-Paradis, na drugim Christof Innerhofer, a na trzecim Vincent Kriechmayr. Michał Kłusak za każdym razem plasował się poza czołową 60. Warto jednak pamiętać o tym, że w jutrzejszych zawodach wystartuje mniej zawodników niż brało udział w treningach, gdyż każdy kraj może być reprezentowany maksymalnie przez czterech alpejczyków, a w treningach ten limit nie obowiązuje.

Na poprzednich igrzyskach w zjeździe triumfował Matthias Mayer. Wówczas była to duża niespodzianka. Mayer przed igrzyskami w Soczi nigdy nie stał na podium zawodów w zjeździe, miał za sobą jedynie dwa razy wynik w czołowej trójce super G. Srebrny medal w Soczi zdobył Christof Innerhofer, a brązowy Kjetil Jansrud. Spoza tej trójki, jeszcze tylko jeden zawodnik, którego zobaczymy w jutrzejszym zjeździe zdobył medal olimpijski. Jest nim Aksel Lund Svindal, który zdobył srebny medal w Whistler w 2010 roku.

W tym sezonie w zjeździe najlepiej radzą sobie aktualny mistrz świata Beat Feuz i Aksel Lund Svindal. Te zimy obaj pięć razy stali na podium w tej konkurencji. Feuz ma o jedno zwycięstwo więcej niż Svindal – wygrał 3 zjazdy, w tym ostatni zjazd przed igrzyskami, w Garmisch-Partenkirchen. Po jednym zwycięstwie mają na swoim koncie Dominik Paris i Thomas Dressen. Czterej wymienieni przeze mnie zawodnicy to również najlepsza czwórka klasyfikacji zjazdowej, której przewodzi Feuz. Do grona głównych faworytów można dodać także Kjetila Jansruda, Hannesa Reichelta, Vincenta Krichmayra, Maxa Franza, Petera Filla, Christofa Innerhofera, Adriena Theaux i Aleksandra Aamodta Kilde. Zwycięstwo kogoś z tej grupy będzie raczej sensacją.

Warto jeszcze wspomnieć o wynikach z próby przedolimpijskiej w Jeongseon. Zawody PŚ mężczyzn na trasie olimpijskiej przeprowadzone były dwa lata temu. Wygrał wtedy Kjetil Jansrud, drugie miejsce zajął Dominik Paris, a trzecie Steven Nyman, którego zabraknie na igrzyskach z powodu kontuzji.

Zjazd w Jeongseon będzie olimpijskim debiutem Michała Kłusaka. Tuż przed igrzyskami miał sporo stresu związanego z brakiem pewności czy na te igrzyska pojedzie, ale ostatecznie sprawa zakończyła się pozytywnie i Michał może cieszyć się z obecności na swoich pierwszych igrzyskach. Poza zjazdem Kłusak ma zamiar startować w supergigancie oraz kombinacji.

Lista startowa zjazdu mężczyzn

Kto ma ochotę na obejrzenie na żywo zjazdu mężczyzn, musi zapomnieć o długim śnie w nocy. Początek zawodów zaplanowany jest bowiem na godzinę 3:00. Wystartuje w sumie 60 alpejczyków. Z numerem 1. pojedzie reprezentant Austrii Hannes Reichelt. Dwaj główni faworyci, Beat Feuz i Aksel Lund Svindal dostali numery odpowiednio 7. i 9. Michał Kłusak pokaże się na trasie z numerem 40. Jednym z przedzjeżdżaczy będzie mistrz olimpijski z Whistler – Didier Defago.

Są jednak obawy, że wiatr może pokrzyżować plany i nie uda się przeprowadzić zawodów w niedzielę. Decyzja ma zostać podjęta do godziny 2:00 czasu polskiego.

AKTUALIZACJA

Ostatecznie niedzielny zjazd został odwołany z powodu zbyt silnego wiatru. Więcej szczegółów  TUTAJ. Lista startowa zjazdu, który odbędzie się czwartek do znalezienia TUTAJ.

Program i wyniki zawodów w narciarstwie alpejskim na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pjongczang 2018

Źródło: Informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.