Pjongczang 2018: Pogoda przeciw biathlonistkom. Temperatura pokrzyżuje plany zawodniczkom?

fot. Bartosz Wlaźlak/PZBiath

fot. Bartosz Wlaźlak/PZBiath

Zawodniczki i zawodnicy robią ostatnie treningi przed igrzyskami olimpijskimi w koreańskiej miejscowości. Tym, czym ich najbardziej zaskoczyło, jest pogoda. Bardzo niską temperaturę odczuwają głównie biathlonistki, którym brakuje czucia przy strzelaniu, a i na trasach biegowych jest im arcytrudno.

Biathlonistki swoje starty mają zaplanowane na godziny wieczorne. Wtedy, kiedy jest już naprawdę zimno. Po południu nie ma większej różnicy temperaturowej. Norweski trener naszych zawodniczek, Tobias Torgersen, sam przyznaje trudność przygotowywania się do zawodów. – Jest bardzo zimno – ocenia. Podczas treningów Polki muszą dodatkowo używać sprzętu, które ociepla powietrze podczas wdechu i wydechu. – To urządzenie, które filtruje i ogrzewa powietrze – przyznaje Krystyna Guzik. Monika Hojnisz, która, kiedy jest zimno, ma dodatkowe problemy na strzelnicy, szczególnie skupia uwagę właśnie na tym elemencie startu. – Palce odmawiają posłuszeństwa, a wyczuwalność spustu by się przydała – mówi 26-latka.

Nasza największa nadzieja na indywidualny medal w biathlonie Weronika Nowakowska na jednym z portalów społecznościowych także mówiła o tym, jak wielkim przeciwnikiem jest temperatura. Zawodniczka przyznaje, że organizatorzy świetnie przygotowali trasę biegową i strzelnicę, ale pogoda na pewno będzie utrudniać starty. Mimo, że zawodnicy zostaną zorganizowane po godzinie dwudziestej, nasze zawodniczki, jak większość biathlonistek, odpuszczają treningi o tej porze. W Korei zaleca się sportowcom niewychodzenie właśnie w tym czasie. O bardzo niskiej temperaturze wspomniała także jedna z  polskich biegaczek narciarskich. – Dziś było nawet minus 24 stopnie. Na szczęście ma być cieplej – mówiła nam dziś Martyna Galewicz, która od kilku dni jest w Pjongczangu. Dobre informacje są takie, że w dniu sprintu, w sobotę, ma być stosunkowo najwyższa temperatura.

Źródło: sport.tvp.pl, Instagram/nowakowskaweronika, informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.