Pjongczang 2018: Niemieccy kombinatorzy ze złotem w drużynie, Polska dziewiąta

17:45, 22.02.2018 Anna Felska

Niemcy nie dali szans rywalom w rywalizacji drużynowej kombinatorów norweskich. To już ich trzeci złoty medal w tej dyscyplinie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu. Na podium stanęli również Norwegowie i Austriacy. Polacy zakończyli na 9. pozycji.

Niemcy w składzie: Vinzenz Geiger, Fabian Riessle, Eric Frenzel oraz Johannes Rydzek zdominowali dzisiejszą rywalizację i zostali mistrzami olimpijskimi w zawodach  drużynowych kombinacji norweskiej. Po serii skoków zajmowali drugie miejsce i na trasę biegu wyruszyli ze stratą zaledwie 6 sekund do Austrii. Na pierwszej zmianie strata delikatnie wzrosła, ale na drugiej Fabian Riessle wyprzedził Lukasa Klapfera i do końca rywalizacji Niemcy nie oddali prowadzenia. Johannes Rydzek spokojnie wbiegł na metę z niemiecką flagą, zdobywając tym samym swój drugi złoty medal w Pjongczangu, po konkursie indywidualnym na dużej skoczni, w którym również był najlepszy. To również trzecie tytuł mistrza olimpijskiego dla Erica Frenzela, który zdobył złoto w Soczi, a także na normalnej skoczni w Korei. Srebrny medal wywalczyli Norwegowie, którzy po skokach byli poza podium, ale ostatecznie na ostatniej zmianie Joergen Graabak pokonał Mario Seidla i Austriacy musieli zadowolić się brązowym medalem. Norwegowie do Niemców stracili  52,7 s, natomiast Austriacy 1:07.8.

Bez medalu rywalizację drużynową zakończyli Japończycy (+2:08.8), którzy w biegu znacznie stracili do czołowej trójki. Na piątym miejscu uplasowali się Francuzi (+2:27.2), a na szóstym Finowie (+2:30.7). Prawie cztery minuty straty do Niemców mieli Czesi (+3:57.3), którzy wylądowali na 7. miejscu. Ósme miejsce po skokach zajmowali Polacy (+5:15.0), którzy w składzie: Paweł Słowiok, Wojciech Marusarz, Szczepan Kupczak oraz Adam Cieślar zajęli ostatecznie 9. pozycję, przegrywając ze świetnie biegającym na ostatniej zmianie Włochem Alessandro Pittinem. Warto dodać, że był to pierwszy w historii występ polskiej drużyny na igrzyskach olimpijskich. Ostatnie, 10. miejsce zajęli Amerykanie (+5:16.7).