Pjongczang 2018: Lindsey Vonn najlepsza w pierwszym treningu zjazdu, Maryna Gąsienica-Daniel 41.

04:52, 18.02.2018 Marek Cielec Aktualizacja: 05:17, 18.02.2018

Lindsey Vonn uzyskała najlepszy czas pierwszego treningu zjazdu w Jeongseon przed zawodami o mistrzostwo olimpijskie w tej konkurencji, które odbędą się w środę.  Drugie miejsce zajęła Ramona Siebenhofer, a trzecie Alice McKennis. Przed paniami jeszcze dwa treningi, które zostaną przeprowadzone jutro i pojutrze.

Na pierwszym treningu zjazdu kobiet na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczang, w czołowej czwórce uplasowały się dwie reprezentantki USA oraz dwie Austriaczki. Najlepsza była Amerykanka Lindsey Vonn, która jest wiceliderką klasyfikacji zjazdu w PŚ. Jedyną zawodniczką, która miała stratę mniejszą niż pół sekundy do Vonn była Austriaczka Ramona Siebenhofer. Jej czas przejazdu był o 0,18 sek. gorszy od Vonn. Na trzecim miejscu sklasyfikowana została koleżanka Lindsey z reprezentacji USA - Alice McKennis, która straciła do niej 0,53 sek. Czwarta była Stephanie Venier z wynikiem gorszym od McKennis o zaledwie 0,02 sek. Miejsce piąte zajęła Włoszka Sofia Goggia (+0,70 sek.), która w ostatnich dwóch zjazdach PŚ przed igrzyskami plasowała się na drugim miejscu, przegrywając tylko z Lindsey Vonn. Na pozycji szóstej uplasowała się Michelle Gisin (+0,88 sek.), na siódmej Ragnhild Mowinckel (+1,03 sek.), na ósmej Tina Weirather (+1,09 sek.), a na dziewiątej ex aequo Joanna Hählen i Corinne Suter (+1,12 sek.).

Liderka PŚ i zwyciężczyni jednych zawodów w zjeździe w tym sezonie - Mikaela Shiffrin - zajęła 23. miejsce (+1,98 sek.).

Jedyna reprezentantka Polski w narciarstwie alpejskim na tych igrzyskach - Maryna Gąsienica-Daniel - dojechała na metę w czasie 1:46,28 co było gorszym wynikiem od uzyskanego przez Vonn o 5,25 sek. Taki rezultat pozwolił Polce na zajęcie 41. miejsca.

Warto zwrócić uwagę na to, że wiele zawodniczek przejechało trasę w sposób, który w zawodach skutkowałby dyskwalifikacją, czyli ominęły bramkę. W treningu taka sytuacja nie stanowi problemu i alpejki mogą kontynuować jazdę, a czas nadal jest mierzony. Głównym celem treningu jest bowiem zapoznanie się z trasą. Taką potencjalną dyskwalifikację otrzymałyby m.in. Siebenhofer i Venier oraz mnóstwo zawodniczek z dalszych miejsc.

Wyniki 1. treningu zjazdu kobiet

Kolejny trening zjazdu kobiet odbędzie się jutro o godzinie 3:00 czasu polskiego. Trzeci trening zaplanowany jest na wtorek, również na godzinę 3:00, natomiast rywalizacja o medale rozegra się w środę.