Pjongczang 2018: Kamil Stoch mistrzem olimpijskim na dużej skoczni!

15:18, 17.02.2018 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 15:39, 17.02.2018

Kamil Stoch został mistrzem olimpijskim na skoczni dużej! Polak zdobył swój trzeci złoty medal igrzysk, pierwszy w Pjongczangu. Drugie miejsce zajął Andreas Wellinger, a trzecie Robert Johansson. W pierwszej dziesiątce znalazł się także Dawid Kubacki.

Po pierwszej serii konkursu mieliśmy na prowadzeniu Polaka - Kamila Stocha. Polak w pierwszej serii skoczył 135,0 m i o 3,4 pkt wyprzedzał Michaela Hayboecka. Trzecie miejsce zajmował Andreas Wellinger ze stratą 5 punktów. Z tej trójki wypadł Austriak, który nie wytrzymał presji i spadł na szóstą pozycję. Wcześniej swój skok oddał Niemiec, który wyrównał rekord skoczni (142 m). Jako ostatni w finałowej rundzie skakał nasz reprezentant. Wylądował na odległość 136, 5 m , ale miał wiatr z tyłu skoczni. Ostatecznie Kamil Stoch został mistrzem olimpijskim na dużej skoczni i tym samym obronił tytuł z Soczi, pokazując swoją wielkość fizyczną, ale też psychiczną. Wicemistrzem został Andreas Wellinger. Na podium uplasował się także Robert Johansson, który po pierwszej serii zajmował czwarte miejsce. Norweg powtórzył swój wynik ze skoczni normalnej. Tuż za podium znalazł się Daniel Andre Tande, który przesunął się z dopiero piętnastej pozycji. Piątkę zamknął Johann Andre Forfang.

W dziesiątce konkursu indywidualnego na dużej skoczni znaleźli się także: szósty Michael Hayboeck, siódmy Karl Geiger, ósmy Andreas Stjernen, dziewiąty Richard Freitag, a dziesiątkę zamknął drugi z biało-czerwonych Dawid Kubacki, który po pierwszej serii zajmował piąte miejsce, lecz drugi skok był słabszy. Piętnasty był Stefan Hula, a dziewiętnasty Maciej Kot. Czołówka wskazuje na to, że w poniedziałkowym konkursie drużynowym walka o mistrzostwo będzie się toczyć między Polską, Norwegią oraz Niemcami.