Pjongczang 2018: Johannes Thingnes Boe mistrzem olimpijskim w biegu indywidualnym

13:46, 15.02.2018 Anna Felska Aktualizacja: 17:14, 15.02.2018

Norweg Johannes Thingnes Boe zdobył złoty medal w biegu indywidualnym w biathlonie podczas Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu. Srebrny medal dla Słoweńca Jakova Faka, a brąz dla Austriaka Dominika Landertingera. Martin Fourcade dopiero na 5. miejscu.

Przez długi czas na prowadzeniu utrzymywał się Martin Fourcade. Francuz pogrzebał swoje szanse na kolejne złoto na ostatnim strzelaniu gdzie zaliczył aż dwa pudła. Dwukrotnie mylił się również Johannes Thingnes Boe, który zaliczył po jednym pudle na pierwszym i ostatnim strzelaniu. Świetna forma biegowa pozwoliła mu jednak na zwycięstwo. Drugi bezbłędny dziś na strzelnicy reprezentant Słowenii Jakov Fak stracił do Norwega 5,5 s. Brązowy medal wywalczył reprezentant Austrii Dominik Landertinger, który również nie pomylił się na strzelnicy, a do zwycięzcy stracił 14,2 s.

Tuż za podium uplasował się Szwed Sebastian Samuelsson, który po jednym błędzie w strzelaniu na metę dotarł ze stratą 29,1 s do Johannesa Boe. Dopiero 5. lokatą musiał zadowolić się Martin Fourcade (+42,4). Oczko niżej z jednym pudłem uplasował się Szwajcar Benjamin Weger (+48,6). Czech Michal Krcmar również z jednym błędem zajął 7. miejsce ze znaczną już stratą 1:15.5 s. Na kolejnych miejscach z jednym pudłem uplasowali się Fredrik Lindstroem  (+1:22.1) oraz Eric Lesser (+1:27.3). Czołową dziesiątkę zamknął Emil Hegle Svendsen (+1:36.7), który dwa razy strzelił niecelnie.

Patrząc na dotychczasowy przebieg sezonu dobry wynik osiągnął reprezentant Polski Grzegorz Guzik(+3:48), który zaliczył dwa niecelne strzały i zajął ostatecznie 33. pozycję. Drugi z Polaków Andrzej Nędza-Kubiniec (+7:36.1) po aż 5 pudłach zajął odległą 79. lokatę.