Pjongczang 2018: Japonki mistrzyniami olimpijskimi w łyżwiarstwie szybkim, Polki siódme

15:15, 21.02.2018 Anna Felska

fot: zimbio.com

Niespodzianka w Pjongczangu, Holendrzy bez złotego medalu. Japonki zwyciężyły w wyścigu drużynowym w łyżwiarstwie szybkim i zdetronizowały Holenderki. Brązowy medal zdobyły Amerykanki. U panów najlepsi Norwegowie, przed Koreańczykami i Holendrami.

Japonki pobiły rekord olimpijski i zwyciężyły w dzisiejszym biegu drużynowym łyżwiarek szybkich z czasem 2:53.89. Pokonały broniące tytułu z Soczi Holenderki, które uzyskały czas 2:55.48. Brązowy medal wywalczyły Amerykanki, które w swoim biegu pokonały Kanadyjki o 0,5 s. W walce o piąte miejsce zwyciężyły Chinki, które wyprzedziły Niemki. Polki walczyły o siódme miejsce z Koreankami i ostatecznie zwyciężyły w starciu z reprezentantkami gospodarzy o ponad 4 sekundy. W Polskiej drużynie doszło do zmiany. Za Katarzynę Bachledę-Curuś wystartowała debiutująca na igrzyskach 18-letnia Karolina Bosiek.

Pełne wyniki kobiet

W rywalizacji mężczyzn złoty medal wywalczyli reprezentanci Norwegii, którzy w finale pokonali reprezentantów Korei. Nowi mistrzowie olimpijscy na metę dotarli z czasem 3:37.32. Reprezentanci gospodarzy uzyskali czas 3:38.52 i zdobyli srebrny medal. Na najniższym stopniu podium stanęli Holendrzy, którzy uzyskali czas 3:38.40 i pokonali w wyścigu o trzecie miejsce reprezentantów Nowej Zelandii (3:43.54). Poza podium, chociaż z lepszym czasem na 5. miejscu uplasowali się Japończycy (3:41.62). Na kolejnych pozycjach wylądowali: Włosi, Kanadyjczycy i Amerykanie. W biegu zabrakło brązowych medalistów z Soczi, reprezentantów Polski, którzy nie uzyskali kwalifikacji olimpijskiej w tej konkurencji i byli pierwszą rezerwową drużyną.